"Obecně lze říci, že letos toho sněhu bylo na hřebenech Krkonoš poměrně málo, na Mapě republiky jsme naměřili nejvíce 6,7 metru sněhu," řekl Drahný. Během zimy 1999/2000 bylo na tomto místě naměřeno 15,7 metru sněhu. Správa KRNAP v posledních 17 letech zkoumá tuto lokalitu za pomoci technologie GPS. "Cílem výzkumu je pochopit, jak sněhová pokrývka ovlivňuje mikroklima v závětrné oblasti Studniční hory," uvedl botanik Správy KRNAP Josef Harčarik.

Sněhové pole Mapa republiky svým tvarem při tání připomíná obrys bývalého Československa a je místem, kde na české straně Krkonoš leží sníh nejdéle. Loni tam roztál poslední sníh na začátku července, předloni to bylo již 10. června. V některých letech byl sníh na Mapě republiky ještě v srpnu.

Ačkoli Mapa republiky leží na jižním svahu, díky modelaci terénu a větrným proudům se v zimě na tomto místě ukládá velké množství sněhu. Lokalita leží v nejpřísněji chráněné první zóně národního parku a je turistům nepřístupná. Lidé ji mohou sledovat z některých turistických cest, za příhodných podmínek bývá k vidění i z Hradce Králové. V Krkonoších se traduje, že dokud sníh na Mapě republiky neroztaje, nepřijde do hor letní počasí.