Potvrzuje to i výzkum neziskové organizace Gender Studies, který se více než šesti set matek z nejrůznějších českých měst ptal na jejich zkušenosti s prací během mateřské dovolené a po ní.

„Zjistili jsme, že matky mají zájem pracovat, ať už z finančních či psychických důvodů, ale nemohou najít tu správnou práci,“ vysvětluje projektová manažerka Gender Studies Alexandra Jochanová Doleželová.

Maminky na rodičovské dovolené totiž nemohou přijímat práci na hlavní pracovní poměr a těch vedlejších je jen velmi málo. „V Česku je tradicí pracovat na plný úvazek, částečný je vnímán jen jako přechodné řešení, které nenabízí bonusy ani kariérní růst,“ říká ředitelka Gender Studies Linda Sokačová.

Příkladem může být Norsko

Za problémy s částečnými úvazky mohou i české zákony. Například v Norsku je přesně určeno, kolik kde musí pracovat žen a legislativa upravuje i povinnost poskytovat částečné úvazky.

„Ve Švédsku stát bere mateřství jako součást pracovního procesu. Volno 60 dní dostává po narození dítěte nejen matka, ale i otec,“ popisuje švédská velvyslankyně Catherine von Heidenstam. „Navíc je tu zcela běžné, že na mateřskou chodí i muži a finanční podpora pro rodiče je mnohem lepší než v České republice,“ dodává.

Řešením by byly jesle, kam maminka svěří dítě, zatímco je v práci. Jenže nejsou podporované státem, a tak jich velmi rychle ubývá.

Zmíněný výzkum také ukázal, že matky mají mimořádný zájem o firemní školky. Ty jsou ale i nadále velmi drahou záležitostí, proto jich je pořád málo. Návrh, aby si firmy mohly školky odečíst z daní, už zřejmě neprojde. Současná překlenovací vláda jej už projednat nestihne a další postup bude záviset na výsledku podzimních voleb.

Gender studies jde proti diskriminaci

Padesát čtyři procent maminek navíc přiznává, že se při hledání práce setkaly s diskriminací, která se projevila například dotazy na počet dětí, hlídání a podobně.

Organizace Gender Studies se rozhodla problém řešit po svém. Pro firmy, které projeví zájem, vytvořila audit Rovné příležitosti. Jeho výsledkem budou na míru sestavená opatření, která mají vést k tomu, aby matky měly stejné pracovní příležitosti jako muži či bezdětné ženy.

„Společnosti o audit mají zájem, vědí, že to pro ně znamená jistou prestiž a také si tak zajistí kvalitní zaměstnankyně z řad matek,“ vysvětluje projektová manažerka Gender Studies Jitka Kolářová.Mezi prvními společnostmi, které do tohoto projektu zapojily, je Provident Financial.

Problémy s rodičovskou dovolenou mají i muži

Většina maminek, která se rozhodne na mateřské shánět práci, narazí na problém. Trh nabízí jen plné úvazky a těch částečných je jen velmi málo. Problémů je však ještě mnohem víc. Popsala nám je Jitka Kolářová, projektová manažerka Gender Studies a šéfredaktorka novin Půl na půl, které vycházejí v pátek 19. června při příležitosti Mezinárodního dne rovnosti žen a mužů.

Co považujete za největší problém při hledání práce na mateřské dovolené nebo po ní?
Problémů je víc, za jeden z nejdůležitějších považuji stereotypy a předsudky zaměstnavatelů, kteří se brání zaměstnat matku s dítětem. Katastrofální je i nedostatek školek a jeslí. Poptávka stoupá, ale obce je dál ruší, protože na rozdíl od školek nejsou podporované státem. Přitom za minulého režimu bylo jeslí přes tisíc a dnes je jich sotva čtyřicet. K tomu se přidává fakt, že zaměstnavatel matce místo déle jak tři roky nedrží. Pokud tedy nesežene školku, o práci přijde.

Zlepšila se situace matek v posledních letech?
Kvůli babyboomu je to spíš naopak. Rodí silné ročníky ze sedmdesátých let a paradoxně k tomu se ruší spousta zařízení na hlídání. Najít práci nebo si ji udržet je tedy ještě mnohem složitější.



S jakými problémy se na vás ženy nejčastěji obrací?
Mají problém sehnat práci po mateřské nebo si stěžují na nedostatek částečných úvazků. Stěžují si ale i na diskriminaci, zaměstnavatelé se pořád drží stereotypu, že matka nemůže pracovat pořádně, protože má doma dítě, které může onemocnět a podobně.

Ozývají se vám někdy i muži?
Ano, ti si pro změnu stěžují, že je zaměstnavatel nechce pustit na rodičovskou dovolenou. I proto je pouze jedno procento dětí doma s tatínkem.

Co si slibujete od auditu Rovné příležitosti, který má firmy přivést na cestu stejných pracovních nabídek pro ženy i muže?

Samozřejmě doufáme, že pomůže a že se ho bude chytat čím dál víc společností. S firmami zůstáváme v dlouhodobém kontaktu a slibujeme jim pomoc a podporu při zavádění nových opatření a po čase nabízíme znovuprovedení auditu.

Šárka Škapiková, Zdenka Dvořáková