Alois Mačák, bývalý náměstek hejtmana Olomouckého kraje, který v roce 2015 rezignoval kvůli finančním darům od několika firem přesahujícím milion korun na všechny veřejné funkce, se stal náměstkem ministra kultury loni v srpnu. 

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk, komentoval před rokem jeho jmenování takto: „Pan Mačák dlouhodobě spolupracuje s odbory a bude posilou týmu právě pro jednání s tripartitou. Jeho dlouhodobě zkušenosti s komunikací s odbory jsou pro tuto funkci klíčové."

Politická minulost Aloise Mačáka

Alois Mačák (ČSSD) odešel z politiky spolu s prostějovským primátorem Miroslavem Pišťákem. Vyšlo najevo, že jim přistály na kontech statisíce korun jako dary od různých podnikatelských subjektů. Politici uvedli, že peníze použili na svou osobní a předvolební prezentaci.

Mačák, jenž strávil v politice dvacet let, se o návrat do ní pokoušel už jednou, ale neúspěšně. Jeho domovská ČSSD ho v roce 2016 odmítla zařadit na kandidátku pro krajské volby. Krajské vedení strany se tehdy odvolávalo na Mačákovu aféru s dary od soukromých firem. Loni otočilo.

"Jmenoval mě státní tajemník. Jmenování samozřejmě podepsal pan ministr Antonín Staněk," popsal loni  Deníku Alois Mačák, který také figuroval  na komunální kandidátce své strany do loňských podzimních komunálních voleb.

Co byly Mačákovy cíle na kultuře? Zlepšování vztahů a jednání v tripartitě

Mezitím se ale dostal k postu náměstka ministra kultury, k němuž mu pravděpodobně dopomohly dobré vazby s ministrem a olomouckým primátorem Antonínem Staňkem. „Svůj hlavní úkol na ministerstvu vidím v oblasti pracovněprávních vztahů, v jednání se zástupci odborů a se zaměstnavateli v kultuře. Mým cílem je zlepšovaní podmínek práce v kultuře, a to na všech jejích úrovních,“ nechal se slyšet Mačák.

Jeho plány a kariéra na Ministerstvu kultury skončily s příchodem nového ministra Zaorálka. Svůj post opustí na konci října.