"Provádíme úkony trestního řízení. Více informací poskytovat nebudeme, neboť podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze," sdělil Jaroslav Ibehej ČTK.  

Podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého policie požádala úřad o součinnost a předložení dokumentů, které se vztahují k předchozímu vedení ministerstva a Lesů ČR. "S ohledem na všechny probíhající úkony nemůžeme sdělit žádné bližší informace," dodal.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová řekla, že policisté zajišťují důkazy a nikoho nezadrželi. Další informace neuvedla.

Zásah v sídle Lesů ČR

„Netýká se to jenom ministerstva zemědělství, týká se to i Lesů ČR a předchozího vedení Lesů ČR,“ sdělil Deníku N ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) s tím, že se jedná o období, kdy státní podnik vedl generální ředitel Daniel Szórád. "Policie šetří, ministerstvo spolupracuje. Jedná se o předchozí období. Nechci to víc komentovat," dodal Toman.

Podle informací listu Szórád v souvislosti s razií na ministerstvu podává vysvětlení na policii ve Zlíně. 

Tomanova slova potvrdila i mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. „Můžu potvrdit, že v sídle podniku v Hradci Králové je policie, zásah se netýká činnosti současného vedení Lesů České republiky. Poskytujeme policii maximální součinnost, ale nemůžeme sdělovat další informace,“ řekla Jouklová Deníku N. 

Podle zdrojů MF Dnes jde policistům o dotační program Restart, který je určen třem pohraničním krajům - Karlovarskému, Moravskoslezskému a Ústeckému. Podle plánu, který schválila vláda, má do těchto krajů do roku 2020 putovat 42 miliard korun. Ministerstvo zemědělství mělo na starost obnovu lesů, připomněla MF Dnes.  

Jurečka: Mám klidné svědomí

Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) pro server iRozhlas.cz zdůraznil, že "má klidné svědomí". "Nedělali jsme tam nic, co by bylo v rozporu se zákony či dobrými mravy," uvedl s tím, že během svého působení na ministerstvu podal několik oznámení na státní zastupitelství. 

Policisté z Národní centrály pro odhalování organizovaného zločinu se na bývalého ministra zatím neobrátili, uvedl server iRozhlas.cz. "Mě policie nekontaktovala, neoslovila, takže vám k tomu nejsem schopný nic moc říct," uzavřel Jurečka.