Teplotní rekordy dnes padly na 46 převážně moravských stanicích, které měří déle než 30 let. Na 17 místech byly dnes překonány také absolutní rekordy daných stanic, byla zde tedy naměřena vůbec nejvyšší teplota od začátku pozorování bez ohledu na datum. Do pátku se však ochladí až o 15 stupňů.

V Brodě nad Dyjí bylo dnes překonáno také maximum evidované zde pro 8. srpna, které bylo dosud 35 stupňů. Tolik zde naměřili v roce 1992. Z tohoto roku pochází také naprostá většina dnes pokořených rekordů. Strážnice hlásí 39,2 stupně, přičemž dosavadní 21 let starý rekord byl o 4,3 stupně nižší. V Ostravě Porubě bylo 38 stupňů, a dosavadní maximum tak bylo překonáno o dva stupně. Nad 37 stupňů vyšplhala rtuť také třeba v jihomoravských Pohořelicích, Starém Městě na Zlínsku nebo Lučině v Moravskoslez­ském kraji.

Několik rekordů hlásí ale také Vysočina a Pardubický kraj, kde nejvyšší teploty dosáhly až 35 stupňů. Naproti tomu v Čechách se denní maxima pohybovala jen mezi 25 až 28 stupni.

Vlnu extrémních veder, která panují třetím týdnem, už v pátek ukončí studená fronta. V Čechách spadnou teploty na 19 až 23 stupňů, na Moravě na 24 až 28 stupňů. Pouze na jihovýchodě Moravy se mohou udržet teploty až ke 33 stupňům. Pátek proprší, o víkendu by se pak mělo vyčasit a denní maxima se budou pohybovat mezi 22 a 26 stupni. Kolem 24 až 28 stupňů se pak budou pohybovat teploty příští týden, polojasné počasí budou střídat přeháňky.