První povodňový stupeň platil dopoledne zatím na Bystřičce nad vodní nádrží ve Zlínském kraji. Na Moravu se také přesouvá sněžení, které dnes zasáhlo české kraje.

Povodňová bdělost platí od dnešního večera do pondělního poledne pro oblasti Bučovice, Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou a Vyškov v Jihomoravském kraji, pro Kroměříž, Luhačovice, Otrokovice, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Vizovice a Zlín v Olomouckém kraji a pro Konice a Prostějov v Olomouckém kraji.

"Nejvýraznější vzestupy byly na tocích odvodňující Beskydy - povodí Bečvy, Olše, Ostravice," uvedla hydrologická služba ČHMI.

Hladiny řek budou kvůli dalšímu tání sněhu spolu se srážkami dál mírně stoupat nebo kolísat. V horních částech povodí Jihlavy a Svratky mohou malé toky výjimečně dosáhnout první povodňový stupeň, stejně jako v povodí dolní Moravy, zejména na levostranných přítocích řeky Moravy. Na samotné Moravě se očekává během pondělí dosažení prvního stupně povodňové aktivity, krátkodobě i druhého stupně, uvedli hydrologové.

I na Moravě začne sněžit

Celý dnešek platí v Čechách výstraha na silné sněžení a novou sněhovou pokrývku. Náledí se může odpoledne a v noci tvořit v Jihočeském, Královéhradeckém, Pardubickém kraji i v Kraji Vysočina. V noci se náledí a sněžení přesune také na Moravu a do Slezska.

"Napadne čtyři až 12 cm nového sněhu, sněžení může být přechodně i silnější," uvádí výstraha na novou sněhovou pokrývku pro Moravskoslezský a Zlínský kraj a Jesenicko a Šumpersko v Olomouckém kraji.