Převažovali pravidelní návštěvníci zdejších mší, přišlo jich ale podle faráře Miloše Rejchrta méně než obvykle. Účast na bohoslužbě doporučovali organizátoři festivalu sexuálních menšin Prague Pride, který v neděli v metropoli končí.

Bohoslužba se ničím nelišila od běžných. Spolu s Rejchrtem ji ale vedl Tomáš Adámek ze sdružení homosexuálních křesťanů Logos. Při mši zazněla slova, že před bohem jsou si všichni lidé rovni, o toleranci a o tom, že silní by se neměli povyšovat na slabé; naopak slabí by ze své slabosti neměli dělat ctnost a ideál.

Zalekli se kontextu

Slabší účast pravidelných věřících si Rejchrt vysvětluje tím, že se zřejmě „zalekli kontextu“. Kvůli nedělní bohoslužbě dostal farář řadu mailů, některé prý byli až inkviziční. V jiných zněly obavy o tradiční rodinu a rozmělňování hodnot, další byly podle Rejchrta „hezké“. Adámek pokládá za přínos festivalu, že rozvířil debatu o sexuálních menšinách.

Pětidenní festival vyvrcholil v podobě „průvodu hrdosti“ homosexuálů centrem Prahy v sobotu. Přišlo podle organizátorů kolem pěti tisíc lidí, kteří se pak mohli až do večera bavit na hudební akci na Střeleckém ostrově. Pořadatelé chtějí akci příští rok zopakovat.

Festival zasáhl i do politické scény. Na adresu sexuálních menšin padala v posledních dnech silná slova z konzervativních kruhů včetně Hradu.

Čtěte také: Duhový pochod prošel poprvé Prahou, za rok se možná vrátí