Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vichřice v Česku ustaly, nové problémy ale přinesl sníh. Vytěží z toho lyžaři

Praha - Již od pondělí komplikovaly dopravu sněhové přeháňky, vítr již naštěstí ustal. Situaci jsme sledovali on-line.

2.4.2015 1 AKTUALIZOVÁNO 2.4.2015
SDÍLEJ:

Přes Prahu se přehnalo silné sněženíFoto: DENÍK/Divíšek Martin

20:00 - Dnešní zpravodajství o sněhu a dopravních komplikacích končíme, situace se ustálila. Jásají lyžaři. Děkujeme za sledování našeho on-line přenosu a u některého dalšího se budeme těšit na viděnou.

19:55 - O víkendu měly začít okresní fotbalové soutěže. Mnohá hřiště na Blanensku přitom leží pod sněhem nebo jsou po deštivých dnech podmáčená. „Svaz rozhodl, že úvodní jarní kolo se odloží s tím, že se zápasy musí odehrát nejpozději 1. května. Pokud ale budou kluby chtít, můžou to odehrát. Soutěže mládeže jsou odložené," vysvětlil Milan Strya z komise rozhodčích. Stejně tak se bude operativně přizpůsobovat nasazení rozhodčích. Stejná situace je i na Vyškovsku, kde okresní svaz také celé kolo odložil.

19:50 - Ve Zlínském kraji se letos bude lyžovat i o velikonočních svátcích. Zimním areálům, které ještě neukončily sezonu, nahrálo nynější studené počasí a také sněžení, které vylepšilo stav sjezdovek. Provozovatelé věří, že počasí, které příliš nepřeje pěším túrám a jízdě na kole, lidi přiláká na lyže.

19:48 - Lyžování o velikonočním víkendu slibují areály Klínovec, Bublava a Boží Dar-Novako. Na sjezdovkách Klínovce leží 15 až 20 centimetrů prašanu, od areálu Novako bude možné nastoupit i na běžkařské trasy. Ve skiareálu Novako je na pátek a sobotu připraveno také večerní lyžování, uvedla dnes v tiskové zprávě Iva Králová z infocentra Boží Dar.

Ilustrační foto.19:39 - Horské areály v Královéhradeckém kraji slibují lyžařům před velikonočním víkendem dobré podmínky pro lyžování. Například na Černé hoře napadlo za poslední dny až 30 centimetrů sněhu, celkem leží na sjezdových tratích 30 až 80 centimetrů sněhu, zjistila ČTK z informací provozovatelů vleků. Menší lyžařské areály již sezonu ukončily. Například ve Špindlerově Mlýně jsou v provozu sjezdovky na Medvědíně, Horních Mísečkách, ve Svatém Petru a na Stohu. Vlekaři na webu uvedli, že provoz na Horních Mísečkách a Medvědíně skončí na Velikonoce, konec sezony ve Svatém Petru, Hromovce a Stohu bude vzhledem počasí ještě upřesněn.

19:22 - Už jen v železnorudském zimním areálu Nad Nádražím se dá v Plzeňském kraji ještě lyžovat. Ostatní zimní střediska už sezonu ukončila. Areál Nad Nádražím bude otevřen i o Velikonocích, nově napadaný sníh tam ještě vylepšil podmínky, řekl dnes ČTK Václav Šebelík z infocentra v Železné Rudě.

19:10 - Vydatné sněžení zlepšilo v Jeseníkách lyžařské podmínky. Na horách napadlo od začátku týdne zhruba 30 centimetrů sněhu a podle horských záchranářů stále hustě sněží. V nejvyšších partiích hor nyní leží až 120 centimetrů. Velká lyžařská střediska jsou stále v provozu, sezonu většinou chtějí ukončit zároveň se svátky. Zalyžovat si však poté budou moci i nadále lidé v nejvýše položeném tuzemském středisku na Ovčárně. Areál bude otevřen podle zájmu návštěvníků.

19:00 - I přes nový příděl sněhu se už na Šumavě běžecké stopy většinou neupravují. Pokud si běžkaři stopu prošlápnou, mohu se ještě do terénu vydat, řekl Šebelík. Připomněl ale varování lesních správců, aby se lidé nepohybovali v lesích, kde vlivem silného větru a podmáčené půdy hrozí nebezpečí pádu stromů a větví.

18:46 - Slovenští meteorologové očekávají na horách v příštích dnech nestálé počasí, v horských oblastech by se rtuť teploměru měla udržet pod bodem mrazu. Slovenská horská služba zase upozornila, že po sněžení stouplo riziko sesuvů lavin. Pro vysokohorské oblasti Vysokých, Nízkých a Západních Tater, jakož i Velké Fatry vyhlásila zvýšené lavinové nebezpečí, tedy třetí stupeň z pětidílné mezinárodní škály. Loni byly o Velikonocích, které připadly na druhou polovinu dubna, otevřeny na Slovensku jen některé skiareály ve Vysokých a Nízkých Tatrách. Celou sezonu tehdy poznamenalo teplé počasí a nedostatek přírodního sněhu.

18:40 - Ochlazení spojené se sněžením před Velikonocemi vylepšilo lyžařské podmínky na Slovensku. O nadcházejících svátcích budou v zemi v provozu dvě desítky skiareálů včetně největších lyžařských středisek. ČTK o tom dnes informovala Ľubica Styková ze společnosti Sitour, která sleduje podmínky k lyžování. „Na sjezdovkách převládají dobré až velmi dobré podmínky pro lyžování. Situace se od začátku týdne výrazně zlepšila, za poslední dva dny připadlo 20 až 30 centimetrů nového sněhu, zejména ve vyšších polohách," uvedla Styková.

18:32 - Koledníci by se měli v pondělí teple obléct a hodit se jim budou i deštníky. Předpověď ostravských meteorologů pro Olomoucký kraj na víkend i Velikonoční pondělí totiž počítá s přeháňkami. Teploty přes den nepřekonají ani deset stupňů Celsia, v noci budou padat pod bod mrazu. Pátek bude v Olomouckém kraji polojasný až oblačný. Místy se vyskytnou sněhové přeháňky, v polohách pod 400 metrů i srážky smíšené a dešťové. K večeru bude oblačnost ubývat. Nejvyšší teploty budou mezi 5 až 8 stupni Celsia, na horách od –3 až +1 stupně Celsia," uvedl Petr Drobek z ostravského pracoviště Českého hydrometeorolo­gického ústavu. V podobné duchu se ponese počasí také v sobotu a v neděli. A přeháňky budou doprovázet také Velikonoční pondělí, v nižších polohách půjde o přeháňky smíšené a dešťové. „Obloha bude polojasná až oblačná. Nevyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 4 až 8 stupni Celsia, ráno bude kolem nuly," dodal meteorolog.

Ilustrační foto18:30 - Přestože jsou meruňky, broskve či jabloně nachystané na květ, zima by je neměla ohrozit. „Pěstitelé se toho nemusejí bát, protože neudeřily žádné mrazy. Nejhorší je, když je strom v květu, nebo má první plůdky, a najednou namrzne. Loni a předloni byly takto chycené mrazíkem mladé plůdky švestek i jablek," připomněl sadař Antonín Ryšánek ze Zemědělského družstva Podhradí v Týnu nad Bečvou. Pěstitelům proto podle něj nezbývá nic jiného, než čekat, až se počasí umoudří. „Na co by měli sadaři v těchto dnech určitě pamatovat, je jarní řez," radí.

18:10 - Na Šumavě připadlo v posledních dnech téměř 15 centimetrů sněhu. Lyžaři mohou Velikonoce oslavit na sjezdovkách skiareálu Zadov. Z lipenských penzionů a hotelů pak mohou vyjet také na rakouskou stranu Šumavy a užít si naposledy zimních radovánek ve skiareálu Hochficht. Ostatní areály ukončily sezonu už v minulých dnech.

17:58 - Podle aktuální předpovědi meteorologů mají lidé až do poloviny dubna počítat spíše s chladnějším počasím. Kolem poloviny dubna by se teploty mohly vyšplhat až na 17 stupňů Celsia.

17:40 - Královský hrad Bezděz na Českolipsku musí kvůli sněhu a ledu odložit zahájení návštěvnické sezony. Riziko úrazů na přístupové cestě je příliš velké. ČTK to dnes řekl kastelán Kamil Seidl. Sezona na hradu postaveném ve 13. století k ochraně obchodní stezky měla začít v pátek, kastelán doufá, že se to povede ještě o tomto víkendu. „Zatím je to velký otazník. Když počasí dovolí, sleze sníh a nebyla by námraza, tak bychom chtěli otevřít v neděli a v pondělí," uvedl Seidl. Plánoval, že by návštěvníkům o velikonočním víkendu mimořádně ukázal loni nalezenou dřevořezbu Kladení Krista do hrobu. Unikátní dílo z přelomu 17. a 18. století zatím mohli turisté vidět jen jednou, při loňských oslavách 750 let od podepsání zakládací listiny hradu Přemyslem Otakarem II.

17:17 - O střechu nad hlavou přišli při větrné smršti i žáci a učitelé školy v Kadani, která patří pod chomutovskou střední školu technickou, gastronomickou a automobilní. „Štěstí bylo, že se nikomu nic nestalo. Vítr serval střechu v odpoledních hodinách. Skončila asi o 20 metrů dál na druhé straně ulice, kde se zarazila o obytný dům," uvedl zástupce ředitele školy Jiří Mladý. Více ZDE.

16:44 - Rozbředlý sníh, vítr a na mnoha místech ledovka komplikovaly dnes dopravu na Vysočině. Na Žďársku se tvořily sněhové jazyky. Na hlavních silnicích trápil řidiče rozbředlý sníh po chemickém ošetření, na vedlejších ležela ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Policie od rána přijala tři desítky oznámení o dopravních nehodách, které se staly v souvislosti s počasím. Všechny silnice jsou sjízdné, řidiči však podle silničářů musí nadále věnovat jízdě zvýšenou pozornost.

16:36 - Dopravní policie v Ústeckém kraji testuje reflexní návleky na nohy policistů. Měly by zlepšit viditelnost policistů v nepříznivých klimatických podmínkách a zvýšit jejich bezpečnost. Pokud se osvědčí, mohli by je postupně dostat policisté v celém Česku.

Silný vítr strhl část střechy z firemního objektu v Průmyslové ulici.16:05 - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zvýšil odhad škod po silném větru, deštích a sněžení až na 350.000 metrů krychlových poničeného dřeva. ČTK dnes tento údaj poskytla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Ještě ve středu podnik odhadoval škody na 150.000 metrů krychlových. Lesníci lidem stále nedoporučují vstupovat do lesů. Lesům ČR patří asi polovina lesů v zemi. „Přestože se vítr uklidňuje, na mnoha místech je mlha a silně sněží. Zatím tedy škody v lesních porostech pouze odhadujeme. Mohou dosáhnout až 350.000 kubíků dřeva. Konkrétní situaci na území jednotlivých lesních správ vyhodnocujeme," uvedl výrobně-technický ředitel LČR Václav Lidický. Nejvíce stromů tento týden zatím spadlo v Beskydech, v Krušných horách, na Šumavě, ve středních a východních Čechách.

16:00 - Silničáři dnes ve 14:30 otevřeli pro kamiony silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a hraniční přechod do Polska. Komunikace byla kvůli sněhu pro vozidla nad 3,5 tuny s výjimkou autobusů uzavřená od 08:00 kvůli intenzivnímu sněžení. Mnozí řidiči však zákazové značky nerespektovali a komplikovali tam dopravu. Silnice je sjízdná, mokrá, jen místy jsou zbytky rozbředlého sněhu, řekl ČTK Michal Hanč ze společnosti Silnice LK.

15:57 - O tom, zda se lyžařský vlek na vrchu Šacberk u Jihlavy jako jediný na Vysočině rozjede i o nadcházejícím víkendu a velikonočních svátcích, provozovatel Pavel Havlíček ještě nerozhodl. Silný vítr ulámal větve z okolních stromů a odvál je na sjezdovku, kde zapadaly novým sněhem. Pracovníci areálu teď větve odstraňují a snaží se sjezdovku upravit tak, aby byla bezpečná. „Naším přáním je, aby sjezdovka byla v provozu od pátku 3. dubna až do velikonočního pondělí 6. dubna," řekl dnes Havlíček ČTK. Lyžaři by mohli areál využívat po všechny čtyři dny od 09:00 do 21:00. Aktuální informace najdou zájemci na webu.

15:53 - Tři lidé zahynuli ve středu při pádu laviny ve francouzských Alpách. Oběťmi sněhového závalu jsou dva Rakušané a Ital, další Rakušan byl hospitalizován s těžkým zraněním. Informovala o tom dnes agentura APA s odvoláním na sdělení mluvčího rakouského ministerstva zahraničí. K neštěstí došlo v horském masivu Ecrins. Lavina se utrhla v odpoledních hodinách a překvapila jedenáctičlennou skupinu, která byla na lyžařské túře. V té době vál v oblasti silný vítr kolem 80 kilometrů v hodině, který také značně ztížil záchrannou akci, do níž se zapojilo na 60 lidí a tři vrtulníky.

15:46 - Povinnost zimní výbavy sice skončila 31. března, přesto by si řidiči měli nechat na kolech zimní pneumatiky. Doporučují to jak pracovníci v servisech, tak policie, hasiči i BESIP. Teploty přes den se pohybují jen něco málo nad nulou, v noci padají pod bod mrazu.

15:12 - V Jeseníkách platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Důvodem je nový sníh, na horách napadlo v uplynulých dnech až 30 centimetrů sněhu. Ukládal se za silného větru na staré vrstvy, a hrozí tak uvolnění deskových lavin. V Jeseníkách stále sněží, řekl dnes ČTK dispečer jesenické horské služby Jaroslav Tejnský. Třetí stupeň znamená značné nebezpečí, varování ale platí jen pro lavinové katastry, které leží mimo turistické trasy. Více čtěte ZDE.

14:59 - Na většině území Královéhradeckého kraje je zataženo, objevují se sněhové či dešťové přeháňky. Hlavní silniční tahy jsou mokré po chemickém ošetření, na menších komunikacích místy zůstává rozbředlý sníh. Na horských cestách v Orlických horách je místy uježděná vrstva sněhu, nebezpečné úseky jsou kryté posypem.

Ilustrační foto14:46 - V Královéhradeckém kraji stále místy sněží, silnice jsou většinou mokré a sjízdné se zvýšenou opatrností, zjistila ČTK z informací silničářů. Energetici k dnešnímu poledni odvolali kalamitní stav vyhlášený pro okres Hradec Králové, informovala ČTK mluvčí skupiny ČEZ pro východních Čechy Šárka Beránková. „Situace na východě Čech se již stabilizovala. Vítr se utišil, sněžení nám v této chvíli problémy zatím nepůsobí. Během večera a noci a dnešního dopoledne se podařilo poruchovým četám na východě Čech odstranit poruchy na vedení vysokého napětí." uvedla Beránková.

14:30 - Až třicet centimetrů sněhu a část sjezdovek stále v provozu. Taková je situace ve ski areálu Bílá. Jeho zaměstnanci doufají, že po typicky aprílovém počasí se vyplní předpověď meteorologů, kteří avizují o velikonočním víkendu polojasno s ranními teplotami hluboce pod nulou.

14:14 - Energetici ČEZ dnes ve 12:00 odvolali kalamitní stav na Liberecku a Semilsku, který kvůli silnému větru vyhlásili v úterý večer. Situace se uklidnila, vítr se utišil a dodávky se postupně podařilo obnovit, bez proudu jsou už jen jednotlivci. ČTK o tom informovala severočeská mluvčí energetické skupiny ČEZ Soňa Holingerová. „Poruchy jsou už jen na nízkém napětí, není vyloučeno, že ještě nějaké nové přibudou. Blíží se víkend a lidé pojedou na chaty a chalupy a mohou zjistit, že jsou bez elektřiny," dodala Holingerová. Jaké škody počasí na přelomu března a února energetikům způsobilo, zatím říct nedokázala.

13:52 - Na víkend, někde včetně velikonočního pondělí, mohou lyžaři v Pardubickém kraji zamířit na sjezdovky v Orlických horách. V provozu budou střediska v Červené Vodě, Dolní Moravě a Čenkovicích, i když některá v omezeném rozsahu. Díky sněžení se možná lyžařská sezona ještě prodlouží.

13:40 - Mezi obcemi Vrbičany a Siřejovice na Litoměřicku dnes narazilo auto do stromu. Řidič vozidla zemřel. ČTK to řekla litoměřická policejní mluvčí Pavla Kofrová. Policie příčiny nehody vyšetřuje. V regionu panuje velmi špatné počasí. Policisté od rána do 12:00 vyjížděli v Ústeckém kraji zhruba ke dvěma desítkám dopravních nehod. Řidič narazil s vozem čelně do stromu krátce před 11:00. Svým zraněním podlehl na místě. Provoz na silnici řídí policisté. Sněžení, déšť, vítr a mlha se od rána střídají v celém Ústeckém kraji. Některé silnice jsou sjízdné jen s velkou opatrností. Auta havarovala zejména na Děčínsku a Ústecku. Cestování po kraji komplikují řidičům i kamiony, které mají potíže vyjet do kopců.

13:16 - Řidiči na Šumpersku a Jesenicku by měli dbát zvýšené opatrnosti. V obou okresech sněží, případně v nižších polohách padá déšť se sněhem. V horských úsecích se k tomu přidává i čerstvý vítr. „Na Šumpersku leží na vozovkách ošetřovaných chemicky sněhová kaše, na silnicích udržovaných inertním posypem zůstává slabá vrstva sněhu do jednoho centimetru. Všechny vozovky jsou sjízdné, řidiči by ale měli jezdit se zvýšenou opatrností," řekl ve čtvrtek 2. dubna ráno dispečer vikýřovického cestmistrovství Správy silnic Olomouckého kraje René Hýbl.

Ilustrační foto.13:10 - Sněžení z posledních dnů výrazně vylepšilo podmínky k lyžování v Libereckém kraji. Přes týden byl sice v provozu jen Harrachov, na prodloužený velikonoční víkend se ale rozjede několik dalších středisek. Do hor budou moci vyrazit i běžkaři.

12:51 - Cestáři v Plzeňském kraji jsou v terénu zhruba od 22:00 s veškerou technikou, kterou mohou nasadit. Na Šumavě v místech, kde se silnice nesolí, leží ujetá vrstva sněhu krytá drtí, jinde jsou po solení silnice mokré, místy s rozježděným sněhem. Větší množství sněhu napadlo kromě Šumavy také v brdském Míšově či v okolí Bezvěrova na severním Plzeňsku a Plané na Tachovsku. Také se spadanými stromy je už celkem klid. Když nějaký spadne, hasiči ho stihnou bez problémů odklidit. Před silným nárazovým větrem přesto Ředitelství silnic a dálnic varuje například na dálnici D5 zhruba od Plzně po Rozvadov.

12:47 - Silnice na Vsetínsku jsou sjízdné. A to i ve vyšších polohách. „Nad ránem více zasněžilo v okolí Bumbálky. Ale i tady řidiči, pokud budou ostražití a opatrní, žádné problémy mít nebudou," řekl ve čtvrtek ráno Valašskému deníku ředitel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka. Současně upozornil, že silnice jsou mokré a ve vyšších polohách klesla teplota pod nulu. „Je tedy možné, že na některých místech vozovka namrzne a vytvoří se na ní tenká vrstva ledu," dodal Jaromír Kořistka. V regionu je ráno oblačno až zataženo, místy fouká slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala od minus tří do plus dvou stupňů Celsia. Podle meteorologů občasné sněžení, či v nižších polohách srážky smíšené, nebo déšť, vydrží po celý den. Srážek bude ubývat k večeru. Teplota stoupne přes den nejvýše na pět až sedm stupňů Celsia.

12:28 - Kvůli nehodě dvou nákladních vozů na silnici I/4 u Strážného na Prachaticku neprojedou kamiony přes tento hraniční přechod do Německa. Sněžení komplikuje dopravu i na některých dalších místech Jihočeského kraje, což platí hlavně pro Českokrumlovsko. Řidiči musí s maximální opatrností jet po většině komunikacích nižších tříd Jihočeského kraje. ČTK o nehodě řekl policejní mluvčí Jiří Matzner. Situace je v porovnání s předchozími dny klidnější. V regionu už nefouká tak silný vítr, který způsobil pády stromů na komunikace. Momentálně sněží především v okolí Šumavy, kde navíc teplota zůstává mírně pod bodem mrazu. Znamená to, že se mohou na silnicích tvořit ledovky.

12:20 - Meteorologové pro Ústecký kraj na dnešek předpovídají zataženo s přeháňkami. Teploty se budou pohybovat do šesti stupňů Celsia. Vítr už nebude tak silný jako v minulých dnech, ale foukat ještě bude v celém regionu. Bez zranění se zatím obešly dnešní nehody na silnicích. Problémy mohou mít na Ústecku a jinde řidiči, kteří už sundali ze svých vozů zimní pneumatiky. Klouzat mohou i chodníky.

12:16 - Komunikace I/57 v úseku Horní Lideč – Valašské Příkazy byla krátce po poledni zprůjezdněna.

12:07 - V Karlovarském kraji se v noci i ráno objevovaly sněhové přeháňky a opět foukal nárazový vítr. Už ale není tak silný jako ve středu. Při teplotách kolem nuly mohou silnice i místy namrzat, na otevřených úsecích se zase mohou tvořit sněhové jazyky. Podle předpovědi má sněžit nebo padat déšť se sněhem i během dne. Meteorologové ale očekávají uklidnění větru.

Řádění vichru v Lutíně - 31. 3. 201512:03 - Uzavřená stále zůstává silnice mezi Bohuslavicemi a Lukavicí, kde se na vozovku vylila voda z řeky Moravy. Řidiči musejí uzavřený úsek objíždět buď přes Třeštinu a Mohelnici, nebo přes Leštinu a Zábřeh.

11:40Na Jesenicku v nižších polohách drobně sněží. V horských úsecích přes Ramzovou a Červenohorské sedlo by ale mohl zkomplikovat situaci sníh s větrem. „Na Ostružnou jsme poslali navíc i inertní sypač, aby vozovku ošetřil. Nynější počasí by ale mohlo nadělat problémy zejména řidičům nákladních aut," upozornil vedoucí cestmistrovství v Jeseníku Dušan Robotka.

11:52 - Vodáci mohou o víkendu vyrazit na mnoho českých řek, vybírat by si měli ale spíše úseky v nížinách, kde je vody více. Na horách je situace horší, zlepší se až s táním sněhu. Právě sněžení a déšť ale neustále situaci na řekách mění. ČTK o tom informoval Vojtěch Jančar z Českého kanoistického sva­zu. Více čtěte ZDE.

11:37 - Dvě zranění si podle hasičů vyžádala ranní nehoda u Stružince na Semilsku. „Srazila se tam dvě auta, řidiče jednoho osobního automobilu hasiči vyprošťovali pomocí hydraulického zařízení, používali jak rozpínák, tak nůžky a museli odstřihnout celý levý bok auta," řekla krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. Hydraulické nářadí ale museli použít také při vyproštění lidí ze dvou havarovaných aut u Cvikova na Českolipsku. „Od půlnoci jsme měli 19 zásahů, z toho deset bylo nehod, zbytek je technická pomoc, většinou odklízení popadaných stromů. Situace je ale podstatně klidnější než v minulých dnech," dodala Štrauchová.

11:13 - Na většině České republiky může dnes vydatně sněžit – nejdříve na horách, odpoledne i v nižších polohách. Sněžení má ustat hodinu před půlnocí, až do pátečního poledne se ale mohou v horských oblastech tvořit zrádné sněhové jazyky. Meteorologové dnes současně zrušili výstrahu na silný vítr v jihozápadních Čechách, který v tomto regionu předpovídali ve středu. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Více ZDE.

10:55 - Sněhové přeháňky, které do regionu dorazily nad čtvrtečním ránem, si vyžádaly výjezd silničářů do terénu. Na komunikace Uherskohradišťska vyrazilo celkem osm vozidel. „Naši pracovníci překontrolovali a případně ošetřili vozovky v regionu, všechny silnice i ve vyšších polohách jsou momentálně bez problémů průjezdné," konstatoval ředitel Správy a údržby silnic Slovácka Rostislav Buchtík.

10:49 - Meteorologové na dnešní den předpovídají pro Liberecký kraj zataženo s přeháňkami, v polohách nad 300 metrů budou sněhové nebo smíšené. Teploty by odpoledne měly dosáhnout maximálně pěti stupňů Celsia, na horách budou kolem nuly. Rychlost větru by v nárazech měla dosahovat až 55 kilometrů v hodině, na horách může přesáhnout i 70 kilometrů.

10:48 - Se sněžením se řidiči na Kroměřížsku setkávají i během čtvrtečního rána. Silnice druhé a třetí třídy jsou holé a mokré. Během jízdy by motoristé měli být obezřetní, viditelnost na cestách totiž zhoršuje sněžení a fouká silný vítr. „Všechny komunikace jsou sjízdné se zvýšenou opatrností," informovali ráno silničáři. Teplota v regionu se aktuálně pohybuje kolem jednoho stupně Celsia. Zataženo se sněžením a deštěm hlásí meteorologové během celého dne. Odpoledne dosáhne teplota maxima šesti stupňů.

10:46 - Silnice I/57 v úseku Horní Lideč od křižovatky na Střelnou až po obec Valašské Příkazy je neprůjezdná. „Připravujeme tady vyproštění nákladní soupravy. Osobní vozidla budou odkláněna na objízdnou trasu, nákladní doprava bude v úseku zastavena. Práce, a tím i uzavírka, potrvá přibližně tři hodiny," informoval Valašský deník mluvčí vsetínské policie Vladislav Malcharczik.

10:21 - S opatrností jsou sjízdné i další silnice v Libereckém kraji. Kvůli nehodě dvou aut je podle policie uzavřená silnice 13 u Cvikova na Českolipsku a na 27. kilometru rychlostní silnice 35 mezi Libercem a Turnovem havaroval kamion.

10:05 - Silničáři na Prostějovsku nehlásí žádné výraznější komplikace způsobené počasím. Ani ve vyšších polohách se nemusely uzavírat silnice. „Vozovky jsou mokré, místy s vyjetými kolejemi. Zatím jsou všechny úseky sjízdné," potvrdila Správa silnic v Konici. Informace o uzavírkách a problémech nemá ani olomoucké hejtmanství. Kraj přitom ve středu hlásil hned dva uzavřené úseky na Prostějovsku, a to mezi Lukou a Vojtěchovem a cestu z Rakové do Laškova.

Zasněžený Rozdělov v Kladně.10:01 - Na Liberecku a Semilsku nadále platí kalamitní stav, který v úterý večer vyhlásil ČEZ kvůli vysoké poruchovosti zaviněné silným větrem.

9:56 - Středočeští hasiči v noci na dnešek ještě vyjížděli k několika případům popadaných stromů kvůli silnému větru, situace už se ale zklidnila. V úterý byly ve Středočeském kraji bez proudu stovky domácností, během středy se podařilo všechny poruchy opravit.

9:31 - Silný nárazový vítr v posledních dnech a hodinách v podmáčené půdě vyvracel stromy a hrozí nebezpečí, že další kmeny narušené náporem větru nevydrží a vyvrátí se. Nejvíce stromů spadlo od začátku o týdne ve středních i východních Čechách, v Beskydech, Krušných horách a na Šumavě. Více ZDE.

9:20 - Velký šok zažili v úterý majitelé tří vozů, které stály zaparkované u skladu firmy Nábytek Louda ve Frýdlantě. „Nápor větru se opřel do čelní stěny skladovací haly, celá zeď se vyvalila ven, strhla s sebou i těžký nosník a zdevastovala zaparkovaná auta. Kdyby v nich někdo seděl, byl by s ním konec," popisuje svědek události Stanislav Beran. Podrobnosti ZDE.

8:33 - Pro nákladní dopravu se s výjimkou autobusů kvůli sněžení v 8:00 uzavřel osmnáctikilometrový úsek od Tanvaldu k hraničnímu přechodu do Polska v Harrachově. ČTK to řekl Michal Hanč ze společnosti Silnice LK. Sníh leží i na dalších silnicích Libereckého kraje, od noci ho připadlo kolem pěti centimetrů a stále sněží. Na Liberecku a Semilsku nadále platí kalamitní stav, který v úterý večer vyhlásil ČEZ kvůli vysoké poruchovosti zaviněné silným větrem.

8:22 - V kontrastu k dnešním dnům bylo březnové počasí. Průměrná teplota dosáhla 3,9 stupně Celsia, což je o 1,2 stupně víc než dlouhodobý normál. Slunečního svitu jsme si užili 142,3 hodiny, čímž byl průměr překonán o více než čtvrtinu. Loňský rekord ale pokořen nebyl. Loňský březen byl nejteplejší za posledních nejméně 50 let, také uplynulá zima patřila k nejteplejším v historii.

7:49 - V Olomouckém kraji v noci opět místy sněžilo, silnice jsou dnes ráno většinou holé a mokré. Pouze na některých vozovkách ve vyšších polohách jsou zbytky rozbředlého sněhu.

Na celém Jablonecku vítr v noci vyvracel stromy. Snímek z Maxova v Jizerských horách.7:41 -  Silnice v Pardubickém kraji pokryl sníh. Jeho slabá vrstva leží na státních komunikacích i na méně frekventovaných cestách. Na mnoha místech je po solení rozbředlý. Opatrní by měli být řidiči na celém území regionu. V okolí Hlinska silnice namrzají a tvoří se ledovka. Namrzání vozovky hlásí silničáři i z Orlickoústecka.

7:30 - Mokrý sníh nebo sněhová břečka leží na vedlejších silnicích v Karlovarském kraji. Hlavní tahy jsou většinou sjízdné, pozor by si ale měli řidiči dát na silnici do Plzně nebo směrem na Chomutov, kde měly problémy kamiony v kopcích, vyplývá z údajů krajských silničářů.

7:27 - Teploty na jižní Moravě se pohybují mírně nad nulou. Do rána napadly na výše položených místech kraje asi dva centimetry sněhu. Opatrnost je nutná především na Blanensku, Vyškovsku, Hodonínsku a Znojemsku. Meteorologové předpokládají, že v kraji bude sněžení pokračovat až do večera, a může být vydatnější. Policie zatím v souvislosti se sněžením nezaznamenala nárůst nehodovosti. Situace by se měla zlepšit do konce týdne, protože se bude oteplovat.

7:15 - Sněžení, které od středečního večera zasáhlo Plzeňský kraj, zhoršuje sjízdnost na silnicích. V nejvyšších polohách Šumavy napadlo kolem deseti centimetrů sněhu, sníh se drží zhruba od nadmořské výšky 500 metrů. V nižších polohách po chvíli taje. Srážky přicházejí ve vlnách, a přechodně tak situaci zhoršují, silničáři přesto drží všechny silnice sjízdné. Řidiči by ale měli věnovat jízdě zvýšenou pozornost, řekl dnes ČTK dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička.

7:10 - Silnice na jižní Moravě jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. V regionu od noci sněží, hlavní tahy jsou sice holé a mokré, na vedlejších ale místy leží uježděná vrstva tajícího sněhu. Jde zejména o výše položené silnice druhých a třetích tříd, řekli ČTK pracovníci dispečinku správy silnic.

7:09 - Teploty se na Vysočině pohybují od nuly do mínus dvou stupňů. Je zataženo, vane slabý, na Žďársku silný vítr. Podle meteorologů bude během dne na Vysočině zataženo až oblačno, na většině území se vyskytne občasné sněžení. Postupně v nejnižších polohách kraje budou i srážky smíšené, lokálně mohou být vydatnější. Ojediněle se mohou objevit bouřky. Během odpoledne a k večeru budou srážky ubývat. Nejvyšší odpolední teploty dosáhnou jednoho až pěti stupňů. Čerstvý západní až severozápadní vítr dosáhne v nárazech rychlosti až 55 kilometrů v hodině.

7:05 - V Ústeckém kraji jsou silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. Řidiči musí počítat místy se sněhovými jazyky, na horách se závějemi a silným větrem. Policie už od rána řeší několik dopravních nehod na Ústecku a Děčínsku. Silničáři nad ránem vyjeli sypat silnice. V kraji v noci připadlo několik centimetrů sněhu, více ho je v Krušných horách, kde se tvoří i sněhové závěje.

6:58 - Rozbředlý sníh, vítr a na mnoha místech se tvořící ledovka komplikují dnes ráno dopravu na Vysočině. Na Žďársku se tvoří sněhové jazyky. Na hlavních silnicích je rozbředlý sníh po chemickém ošetření, na vedlejších leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Všechny silnice jsou sjízdné, řidiči však podle silničářů musí věnovat jízdě zvýšenou opatrnost.

Nečekané březnové počasí cestou z Ruprechtic do centra města.6:48 - Meteorologové na dnešní den předpovídají pro Liberecký kraj zataženo s přeháňkami, v polohách nad 300 metrů budou sněhové nebo smíšené. Teploty by odpoledne měly dosáhnout maximálně pěti stupňů Celsia, na horách budou kolem nuly. Rychlost větru by v nárazech měla dosahovat až 55 kilometrů v hodině, na horách může přesáhnout i 70 kilometrů.

6:47 - Pro nákladní dopravu je zatím průjezdný i osmnáctikilo­metrový úsek z Tanvaldu k hraničnímu přechodu do Polska v Harrachově. „Zatím jsme ho neuzavírali, sněžit má ale celý den, tak se to nedá vyloučit," uvedl dispečer zimní údržby pro Jablonecko. Ledovka je na druhé straně kraje, na silnici 9 mezi Svorem na Českolipsku a Rumburkem na Děčínsku.

6:46 - Silnice v Libereckém kraji pokryl nový sníh a sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Na Liberecku a Semilsku nadále platí kalamitní stav, který v úterý večer vyhlásil ČEZ kvůli vysoké poruchovosti zaviněné silným větrem. V kraji zatím není uzavřená žádná silnice.

6:45 - Na většině území hradeckého kraje bylo ráno oblačno, sněžení bylo hlášené například z Hradecka, na Rychnovsku mrholilo. „V horské oblasti Orlických hor je ujetá vrstva sněhu," uvedli silničáři. Teploty se pohybovaly kolem bodu mrazu.

6:39 - V Královéhradeckém kraji místy sněží, silnice jsou většinou mokré a sjízdné se zvýšenou opatrností. Silničářům se ve středu večer podařilo po odstranění větrem popadaných stromů zprůjezdnit silnici II/321 mezi Skuhrovem a Deštnou, zjistila ČTK z informací silničářů. V okrese Hradec Králové stále platí energetiky vyhlášený kalamitní stav.

6:11 - Ve Zlínském kraji je oblačno až zataženo, místy fouká slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala od minus tří do plus tří stupňů Celsia. Podle meteorologů občasné sněžení či v nižších polohách srážky smíšené nebo déšť vydrží po celý den. Srážek bude ubývat k večeru. Teplota stoupne nejvýše na sedm stupňů. Více o situaci na Zlínsku ZDE.

6:00Viditelnost na silnicích ve Zlínském kraji dnes ráno místy snižují sněhové přeháňky nebo déšť se sněhem. Motoristé by měli být opatrní zejména na Vsetínsku, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Vozovky v kraji jsou převážně holé a mokré nebo vlhké.

Autor: ČTK, Redakce

2.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
První zasedání sněmovny po volbách.
18

Nová Sněmovna odstartovala: Poslanci se hádali o imunitní výbor

Prezidentská debata ve vlaku Deníku 20. listopadu na cestě z Prahy do Ústí nad Labem.
AKTUALIZOVÁNO
75 33

Spory nad Mašíny i vznikem vlády. Mezi kandidáty to ve vlaku jiskřilo

Hrála v zápasech lépe než na tréninku, vzpomíná trenér zesnulé Jany Novotné

Hned si vybavil, jak ho mrzelo, když na žákovském mistrovství Evropy vypadla Jana Novotná v prvním kole. Talentované brněnské tenistce její kouč Miroslav Štencl věřil nejméně na semifinále. „Byl jsem strašně zklamaný, prohrála 9:11 ve třetím setu s pozdější vítězkou turnaje. Její soupeřka se jmenovala Steffi Grafová,“ připomněl trenér tehdy neznámou německou dívku, která se stala dlouholetou rivalkou Novotné.

Opravdu nejde o vtip: londýnské autobusy by mohly jezdit na kávu

Americká stanice CNN přišla se zdánlivě úsměvnou zprávou. Známé dvoupatrové autobusy v Londýně možná už brzy budou jezdit na nové biopalivo, jehož základní složkou je kávový olej.

Američtí demokraté obcházejí Trumpa. Se zástupci jiných zemí mluví za jeho zády

Starostové a guvernéři z řad Demokratické strany v USA ignorují rozhodnutí současného amerického prezidenta a důležitá rozhodnutí dělají ve světě bez něj. Zjistil to deník The Washington Post.

Island přeběhl za devět dní. Zážitek nemusí být pozitivní, říká Martin Šmíd

/ROZHOVOR/ Letos v červenci nevídaným způsobem pokořil Island – za devět dní přeběhl z nejsevernějšího neobydleného poloostrova přes pobřeží, pásmo hor, vnitrozemím až na jih. Martin Šmíd při tom urazil 644 kilometrů, společnost mu dělal pouze 40 kilogramů težký vozík s vybavením. I přes nepřízeň počasí a selhání techniky, dokázal pokořit sám sebe…

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT