Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obama pod ochranou: podívat se na něj jděte bez mobilu i foťáku

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ - Návštěva prezidenta USA Baracka Obamy sebou nese velmi přísná bezpečnostní opatření. Na jeho projev pustí návštěvníky jen bez fotoaparátů a mobilů.

1.4.2009 1
SDÍLEJ:

Nový americký prezident Barack Obama přiletí 5. dubna do Prahy. Potvrdil to oficiálně český premiér Mirek Topolánek.Foto: REUTERS

Chcete slyšet projev prezidenta USA Baracka Obamy? Pak vyrazte v neděli na Hradčanské náměstí raději s velkým předstihem a vezměte si sebou jen peníze. Tak upozorňuje policie případné návštěvníky před nedělním projevem prezidenta, který začíná v 10 hodin dopoledne.

Vstup na náměstí bude možný pouze z Kanovnické a Loretánské ulice. „Připravena jsou mimořádná bezpečnostní opatření, která jsou ale standardní v souvislosti s takovou akcí. Policie bude mít nainstalováno celkem 20 bezpečnostních rámů, kterými budou lidé procházet. Přesto bude lepší, když návštěvníci přijdou s dostatečným časovým předstihem,“ sdělil ředitel pražské policie Martin Červíček.

Ani mobil

Na samotné náměstí se podle slov náměstka primátora hlavního města Rudolfa Blažka (ODS) může vejít až 30 tisíc návštěvníků. „Za hodinu je přitom možné zkontrolovat vpustit do areálu až 2 tisíce osob, i proto doporučuji přijít raději s předstihem,“ upozornil náměstek. Pokud by lidé chodili až těsně před projevem, hrozí ucpání vstupních míst a někteří by tak projev Baracka Obamy nemuseli vidět ani slyšet.

Očekává se příjezd lidé z celé republiky, ale velký zájem je i mezi turisty ze zahraničí. „Vstup na projev bude umožněn bez jakýchkoliv předmětů, které by mohly posloužit k útoku. To kromě zbraní znamená například i fotoaparáty, deštníky, mobilní telefony, ale i transparenty, kabelky a další příruční zavazadla,“ varoval náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek.

„Aby si ale lidé nepřišli tak omezeni, nebude samozřejmě chybět občerstvení a sociální zázemí, projevu bude předcházet kulturní program,“ navázala náměstkyně místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Jana Hendrychová.

Mezi nedovolené předměty patří zejména:
• Střelné a jiné zbraně
• Střelivo
• Výbušniny
• Spreje
• Cedule a transparenty
• Velké obaly (např. krabice, balíčky)
• Přenosné chladničky
• Termosky a láhve (skleněné i plastové)
• Zavazadla (např. kufry, batohy, velké tašky), běžné dámské kabelky, ledvinky apod. nejsou vyloučeny, ale jejich obsah bude kontrolován.
• Deštníky (v případě nepříznivého počasí doporučujeme pláštěnky)
• Laserová ukazovátka
• Zvířata (kromě asistenčních psů)
• Větší předměty (např. schůdky, židle)
• Jízdní kola
• Dětské kočárky
• Další předměty, které je možné považovat za bezpečnostní riziko (např. mobilní telefony, fotoaparáty, videokamery)

Praha, nedobytná pevnost

Ruzyňské letiště, Evropská třída, okolí hotelu Hilton, areál Pražského hradu a jeho okolí, Kongresové centrum Praha a jeho okolí. Zejména těchto míst se budou o víkendu týkat bezpečnostní a dopravní opatření. Návštěva Baracka Obamy a konání Summitu USA – EU. Nejrůznější opatření tak musejí lidé očekávat už od sobotního rána až do nedělního večera.

„Především bych chtěl Pražany i návštěvníky metropole ujistit, že jsme společně projednávali všechna nutná opatření s cílem minimalizovat jejich dopad na běžný život ve městě,“ sdělil Rudolf Blažek.

Přesto v některých lokalitách bude automobilový provoz, městská hromadná doprava i pohyb osob omezen.

Antikonfliktiní tým v akci

„Na zajištění bezpečnosti americké návštěvy bude pražská policie úzce spolupracovat s Ochrannou službou Policejního prezidia ČR. Ke spolupráci jsme přizvali také posily z ostatních krajů i s technikou. Do opatření bude během obou dnů nasazeno celkem 4 000 policistů z pořádkové, dopravní i kriminální služby a v terénu budou i policisté z Antikonfliktního týmu,“ uvedl Ivan Bílek.

„V terénu budou samozřejmě i desítky neuniformovaných policistů,“ doplnil Martin Červíček, který věří, že je akce tak precizně připravena, že se podaří bez problémů zvládnout. Myslel tím například i dvě plánované demonstrace. „Ani ty by nám neměli dělat žádný větší problém,“ řekl Červíček.

Prezident Obama bude s největší pravděpodobností ubytován v Hiltonu

V hotelech České republiky je celkem pouze 12 opravdových prezidentských apartmá, z toho deset v Praze. Nyní je téměř jisté, že o tomto víkendu bude prezident USA Barack Obama Ubytován v hotelu Hilton.

Nepřímo to potvrdili i zaměstnanci hotelu, kteří odmítají sdělit jakékoliv informace o prezidentském apartmá, přičemž ostatní hotely v Praze, jež podobným apartmá disponují, se sdělením informací neváhali. Barack Obama se tak připojí ke svému předchůdci, Georgu Bushovi.

Prezidentské apartmá mají pražské hotely Four Seasons, Savoy, Kempinski, InterContinental, Palace, Hilton, Mandarin Oriental, Le Palais, Radisson SAS a Mariott. Mimo Prahu jsou tyto prestižní pokoje již pouze dva a oba v Karlových Varech, jedná se o prezidentská apartmá v hotelech Carlsbad plaza a Grandhotel Pupp. Skutečné prezidentské apartmá mají tedy dokonce pouze některé nejluxusnější 5* hotely, které jsou schopné přilákat nejbohatší klientelu z nejbohatších. Na nižší hotelové úrovni by nebyl o tak drahý pokoj zájem, jelikož se ceny za noc pohybují v centru Prahy i více než 100 tisíc korun za noc. Nejlevněji lze v Praze přespat v prezidentském apartmá v hotelu Le palais na Vinohradech a to za zhruba za 65 tisíc, protože je tento luxusní hotel mimo historické centrum, je levnější. V jediných dvou mimopražských prezidentských apartmá lze přespat ještě levněji, v karlovarském hotelu Carlsbad Plaza přijde noc v prezidentském apartmá na 35 tisíc korun a v Grandhotelu Pupp na 39 tisíc korun.

„Z hlediska bezpečnosti se také jeví jako nejvhodnější objekt Hilton na Florenci,“ míní Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí AČCKA. Hotel je jedinou solitérní budovou mimo centrum, která není obklopena další zástavbou. Z hlediska zabezpečení příjezdových cest a okolí se tak stává kandidátem číslo jedna.

Zavřete okna, jede prezident

Policie bude zajišťovat jednotlivé trasy přesunů prezidentské kolony, objekty, kde bude americký prezident ubytován, a místa, která navštíví, budou podléhat ochrannému režimu. „V lokalitách, kde se bude americký prezident s doprovodem pohybovat, budou muset řidiči počítat s krátkodobými omezeními v dopravě potřebnými pro průjezd kolon. Podle plánovaných opatření je již na dotčených komunikacích vyznačena dočasná úprava přenosnými dopravními značkami, nelze však vyloučit změny podle přání prezidentského týmu,“ upozornil ředitel Martin Červíček.

Náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek pak apeloval na všechny obyvatele a lidi, jež se budou o víkendu pohybovat v Praze, aby se vyvarovali rizikového chování. „Za to lze označit jakýkoliv náznak útoku, ale doporučuji například při průjezdu prezidentské kolony, aby lidé v ulicích ani neotvírali okna,“ informoval Ivan Bílek.

Do akce bude připravena i městská policie „V sobotu bude proto vyčleněno 150 strážníků, v neděli 200. Budou se především podílet na pořádkových opatřeních a z části na dopravních opatřeních,“ informoval ředitel pražské městské policie Vladimír Kotrouš.

Během nadcházejícího víkendu budou v pohotovosti i pražští záchranáři a hasiči. „Pro zvládnutí standardního provozu i případných mimořádných událostí budeme mít personální i technické rezervy, včetně kamionu Golem. Většina zaměstnanců, kteří nebudou mít službu, bude v pohotovosti na telefonu,“ potvrdil ředitel pražské zdravotnické záchranné služby Zdeněk Schwarz.

MHD tolik omezení nečeká

Bezpečnostní a dopravní opatření se dotknou městské hromadné dopravy jen minimálně. Jak již dříve uvedl generální ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák, vzhledem k tomu, že jde o sobotu a neděli, půjde jen o lokální a časově krátká omezení. „Například na Evropské třídě se zastaví provoz tramvají a autobusů jen po dobu přejezdu prezidentské kolony. Cestující budou o dopravních změnách informovat řidiči. Pokud jde o provoz na trase metra C, bude v neděli uzavřen výstup ze stanice Vyšehradská směrem ke Kongresovému centru Praha. Cestující však budou moci využít podchod a výstup k hotelu Corinthia Towers,“ informoval bezpečnostní ředitel dopravního podniku Antonín Fedorko.

#flash|https://g.denik.cz/1/12/uzaverky.swf|550|500|uzaverky#
Přílet prezidenta USA se očekává v sobotu 4. dubna kolem 17. hodiny, odlet je plánován na přibližně stejný čas následujícího dne. Dopravní opatření na plánované trase z letiště do centra budou platit od sobotních 9.00 hodin do nedělních 20.00 hodin. Bezpečnostní opatření se budou týkat okolí hotelu Hilton, dále Pražského hradu a jeho okolí a samozřejmě místa konání Summitu – Kongresového centra Praha a jeho okolí, případně dalších lokalit a komunikací podle operativních požadavků.

V souvislosti s návštěvou amerického prezidenta a Summitem USA – EU zřídil pražský magistrát bezplatnou informační linku 800 100 991, na kterou se mohou občané obracet s případnými dotazy. Linka bude v provozu až do 6. dubna 2009.

Autor: Lukáš Marek

Půjdete si poslechnout projev Baracka Obamy?

ano, určitě

34 %

ještě nevím

28 %

rozhodně ne

38 %

Hlasovalo: 71

Anketa byla ukončena

1.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Prezidentská debata ve vlaku Deníku 20. listopadu na cestě z Prahy do Ústí nad Labem.
62 23

Zbrojař, chemik nebo textař. Českým prezidentem chce být devět mužů

Středozemí je spása i záhuba migrantů. Ročně jich tu průměrně utonou dva tisíce

Středozemní moře pohltilo od roku 2000 bezmála 34 tisíc těch, kteří snili o lepším životě v Evropě. Uvedla to Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) s tím, že mořská hranice mezi Evropu a Afrikou je nejnebezpečnější na celém světě.

AKTUALIZOVÁNO

Na mešitu v Egyptě zaútočili teroristé, zmařili životy nejméně 235 věřících

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Při pátečním útoku na Sinajském poloostrově v Egyptě zemřelo přes 235 lidí, minimálně 130 osob je zraněno. Teroristé, spekuluje se o egyptské odnoži Al-Káidy, udeřili během modlitby, odpálili trhavinu a začali střílet. Jde o nejhorší teroristický útok v Egyptě za desítky let. Oblast útoku leží zcela mimo zóny turistického ruchu.

Pirát z Olomouce je ve vedení Sněmovny. Nesmím přibrat, usmívá se Pikal

/ROZHOVOR/ Místopředseda Pirátské strany Vojtěch Pikal z Olomouce byl také zvolen místopředsedou Poslanecké sněmovny.

Úsek Pražského okruhu získal kladné stanovisko EIA

Úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi a D1 v pátek získal kladné stanovisko vlivu na životní prostředí (EIA). Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Úsek označovaný číslem 511 by se mohl začít v roce 2020.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT