Na odchodné nebude mít nárok dosluhující premiér Petr Nečas (ODS), protože zůstává poslancem. Nečas si pohorší. Zatímco ve funkci předsedy vlády pobírá základní plat 150.100 korun, základní plat poslance je 55.900 korun. Stejně na tom budou také vicepremiéři v demisi Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Karolína Peake nyní se základními platy 128.900 korun i dalších šest ministrů, kteří zasedají v poslaneckých lavicích.

Odchodné se ze zákona počítá jako násobek platu a počtu celých ukončených let ve funkci, k tomu se jeden plat činící 106.600 korun připočítává. Ministři v demisi skončí jmenováním nástupců; u některých není výpočet případného odchodného zcela zřejmý.

Například dosluhující ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (LIDEM), který začínal 13. července 2010, by mohl mít nárok na tři, nebo čtyři platy podle toho, kdy prezident Miloš Zeman jmenuje jeho nástupce. Podobně je tomu u končícího ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který byl jmenován loni 3. července; mohl by dostat jeden, nebo dva platy.

Na tři platy bude mít patrně nárok odcházející ministr vnitra Jan Kubice, na dva ministři školství a průmyslu a obchodu Petr Fiala a Martin Kuba (ODS). Odchodné ve výši jednoho platu by mělo náležet končícím ministrům obrany Vlastimilu Pickovi, práce a sociálních věcí Ludmile Müllerové a Petru Mlsnovi.

Premiérský plat už běží i novému ministerskému předsedovi Jiřímu Rusnokovi, který byl jmenován v úterý a nyní sestavuje kabinet.