Podle Hradu zasáhlo německého prezidenta Joachima Gaucka do hlavy vajíčko. Zeman řekl, že se nebojí, jako se nebál před 25 lety, když se 17. listopadu 1989 zúčastnil demonstrace na Národní třídě. Při projevech ostatních prezidentů lidé ztichli a tleskali. 

Zeman na Albertově byl společně s prezidenty takzvané visegrádské čtyřky a Německa. Na Albertově 17. listopadu 1989 začal průvod, který příslušníci tehdejšího Sboru národní bezpečnosti (SNB) tvrdě zastavili na Národní třídě.

Zeman v pondělív projevu průvod připomněl. Odvaha podle prezidenta tehdy nebyla levná a každý, kdo se účastnil podobné demonstrace, riskoval vězení nebo vyhazení ze studia či zaměstnání. „Nevím, kdo z vás (v roce 1989) na Národní třídě byl. Já ano. A je zbabělost od těch, kdo tam nebyli, aby teď přišli a házeli vajíčka nebo jiné předměty," řekl Zeman.

Svůj nesouhlas se současnou hlavou státu dávali lidé na Albetově najevo na transparentech, hlasitým pískáním a voláním „Miloše do koše" nebo „Už jsme tady". V momentě, kdy prezident vstoupil na pódium, byl slyšet pouze hlasitý pískot a volání Demisi nebo Hanba.

Při odhalování pamětní desky lidé na prezidenta křičeli mimo jiné „Zemane, odstup". Proti předmětům vyletujícím z davu bránila ochranka Zemana a další prezidenty deštníky. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček médiím řekl, že německého prezidenta přesto zasáhlo do spánku vajíčko. Gauck byl sice podle Ovčáčka situací otřesen, ale v programu návštěvy bude pokračovat.

Ostatním tleskali

Při projevech ostatních prezidentů lidé tleskali. Při proslovu polského prezidenta Bronislawa Komorowského přítomní aplaudovali tomu, že chce položit květiny na hrob bývalého prezidenta Václava Havla.

Potleskem ocenili, když zmínil solidaritu se zeměmi, které chtějí stejně jako středoevropské země na Západ. Uvedl Ukrajinu, Moldavsko a Gruzii. Slovenský prezident Andrej Kiska sklidil potlesk, když připomněl Ukrajinu a jejího prezidenta Petra Porošenka.

Na transparentech Zemanových odpůrců byly mimo jiné nápisy připomínající Zemanovy vulgární výroky z nedávného vysílání rozhlasového pořadu Hovory z Lán, nebo „Miloši drž už pussynku", který narážel na Zemanovo vyjádření o ruské kapele Pussy Riot.

Skupinka tří mladých dívek pak třímala transparent s nápisem „Miloše do koše". Obdobné heslo lidé skandovali v listopadu 1989 na adresu tehdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Milouše Jakeše.

Už dnes dopoledne se na Národní třídě sešly tisíce Zemanových odpůrců, kteří mu vystavili symbolickou červenou kartu. Podobná akce za účasti asi 500 lidí se uskutečnila také v Brně na Malinovského náměstí. Proti kritice namířené v poslední době na prezidenta Zemana naopak vystoupila na pražském Klárově asi stovka lidí. Nesli transparenty s hesly jako „Miloši, jsme s tebou" nebo „Hanba pražské kavárně".