Nenásledují tak exministra dopravy Víta Bártu, který se ve středu kandidatury vzdal a vyzval ke sjednocení VV za současným předsedou a bývalým ministrem vnitra Radkem Johnem.

"Pokračuji dál a pravděpodobně zůstanu," řekl Babák na otázku, zda nadále kandiduje na funkci předsedy VV. Ekonomický expert strany se chce zaměřit na boj proti korupci a daňovým únikům. Média přitom nedávno informovala, že Babák nedokáže doložit, kde vzal šest milionů korun, které v průběhu tří let věnoval na fungování strany. Podle serveru Aktuálně.cz ho kvůli tomu již začal prověřovat finanční analytický útvar ministerstva financí.

Babák je zastáncem vystoupení VV z vládní trojkoalice a podpory menšinové pravicové vlády. "Není to prohra, ústupek a už vůbec ne zrada voličů či vlády rozpočtové odpovědnosti," uvedl ve svém kandidátském profilu na internetové stránce Věcí veřejných. Jeho prioritou je prosazování programu nejmenší parlamentní strany. "Jsem přesvědčený, že když budeme podporovat menšinovou vládu, budeme mít větší prostor pro schválení našich programových priorit," dodal Babák.

Úmysl kandidovat na předsedkyni strany ve čtvrtek potvrdila i předsedkyně poslaneckého klubu VV Peake. "Když pan Bárta oznámil rezignaci na volbu předsedy, také mi blesklo hlavou, jestli se jí nemám vzdát," řekla Peake. Nakonec se rozhodla i nadále kandidovat, protože si podle svých slov nechce budovat image váhavého člověka.

Bárta vzdal kandidaturu

Bárta se rozhodl vzdát kandidatury na předsedu VV po událostech posledních týdnů. V nich došlo k rozkolu ve vládní koalici, který byl zažehnán odchodem dvou ministrů VV ze svých postů. Ministerstvo vnitra opustil John, Bárta se vzdal postu na dopravě.

John měl ve vládě pokračovat jako vicepremiér pro boj s korupcí. Poté, co se s premiérem a lídrem ODS Petrem Nečasem neshodl na personálním obsazení svého týmu, se ve středu rozhodl rezignovat na místo ve vládě.

Věcí veřejné budou vybírat šéfa od 19. do 23. května

Praha - Registrovaní příznivci Věci veřejných budou vybírat nového předsedu strany od čtvrtka 19. do pondělí 23. května. Konference nejmenší vládní strany, která musí volbu "véčkařů" potvrdit, bude následující víkend v Hradci Králové, uvedly VV v dnešní tiskové zprávě. Funkci v čele VV bude obhajovat Radek John. Dalšími uchazeči budou Karolína Peake, Michal Babák a Dagmar Navrátilová. Neformální lídr strany Vít Bárta se kandidatury vzdal v Johnův prospěch.

Přímá volba, která je občas kritizována kvůli údajné možnosti manipulace, začne 19. května v 22:00 a skončí 23. května rovněž ve 22:00. VV tvrdí, že pro zabezpečení volby udělaly maximum. "Proto budou mít v jejím průběhu možnost nahlédnout do hlasovacího systému pouze notáři," uvedla místopředsedkyně a kandidátka Peake.

Takzvaní véčkaři budou moci hlasovat na stranickém webu nebo prostřednictvím krátké textové zprávy. Volit budou moci jen příznivci s ověřeným e-mailem, číslem mobilního telefonu a poštovní adresou. Pro hlasování prostřednictvím sms jsou nutná stejná oprávnění jako v případě hlasování na webu. Textová zpráva musí být odeslána ze stejného mobilního telefonu, který má "véčkař" uvedený ve svém profilu na webu VV.

Konference VV se uskuteční 28. a 29. května v královéhradeckém Hotelu Černigov. Delegáty budou podle verdiktu stranické rady zástupci centrálních orgánů, krajů a všech klubů VV.

Bárta se kandidatury na předsedu vzdal v Johnův prospěch v souvislosti se středečním ohlášením jeho rezignace na post vicepremiéra pro boj s korupcí. Důvodem jsou podle něho neshody s premiérem a šéfem ODS Petrem Nečasem o obsazení Johnova nového úřadu. Nejmenší vládní strana volá také po personálních změnách v kabinetu a urychlení přípravy reforem. John ale ještě demisi oficiálně nepodal.