Podle Respektu je velmi pravděpodobné, že komise Mazánka vybere. Návrh na případné jmenování do nové funkce musí podepsat náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube, který tak udělá nejdříve v příštím týdnu, protože má dovolenou. Policejní prezidium se do příštího týdne k této personální situaci nechce vyjadřovat.

Mazánek nechtěl potvrdit, zda se o novou pozici uchází. „Omlouvám se, ale toto nebudu s ohledem na vyhlášené nabídkové řízení komentovat," napsal.

Mazánek strávil většinu kariéry ve Středočeském kraji, kde byl do konce loňského roku náměstkem krajského ředitele. Podílel se například na vyšetřování takzvaných orlických vražd, vedl také speciální tým vyšetřovatelů, který se zabýval neobjasněnými případy vražd.

Od začátku letošního roku je ředitelem celorepublikového Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. Ve funkci nahradil Milana Pospíška, který rezignoval loni v říjnu po vypuknutí údajné korupční kauzy Vidkun. Podle Respektu se o Mazánkovi v médiích spekulovalo už před měsícem jako o muži, kterého si policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho náměstek Laube vybrali za konečného architekta kontroverzního slučování dvou klíčových policejních jednotek.

Do nabídkového řízení se mohli do minulého čtvrtka přihlásit stávající ředitelé útvarů s celorepublikovou působností, ale také například krajští ředitelé nebo jejich náměstci. Pokud by Laube příští týden nesouhlasil s názorem komise, která zájemce posoudila, tak by pravděpodobně bylo vypsané výběrové řízení, kam by se mohlo přihlásit víc policistů.

Reorganizace policie vyvolala nedávno ostrý spor mezi ČSSD a hnutím ANO. Plánem na přeměnu se bude od pátku zabývat sněmovní vyšetřovací komise, výsledky by měla mít do konce října. Ve čtvrtek skončí u policie dosavadní ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, spolu s ním se zatím rozhodlo u útvaru skončit dalších pět lidí.

Michal Mazánek je zkušeným policistou, kriminálce šéfuje od ledna

Vizitka ředitele kriminální policie Michala Mazánka (50), který se podle Respektu jako jediný přihlásil do soutěže o šéfa nové Národní centrály proti organizovanému zločinu:

Vzdělání: má právnické vzdělání (titul JUDr.)

Hodnost: plukovník

Současná funkce: ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování (SKPV; od ledna 2016)

Kariéra: K policii nastoupil v březnu 1985. Během 31 let trvající kariéry prošel řadou funkcí na základních útvarech převážně ve Středočeském kraji. v roce 1993 byl převelen na Krajský úřad vyšetřování Středočeského kraje, kde se věnoval zejména vyšetřování vražd. Poté vystřídal několik funkcí až do funkce náměstka ředitele krajského ředitelství Středočeského kraje pro službu kriminální policie a vyšetřování, kterou vykonával do konce roku 2015.

Ostatní:

Mazánek se mimo jiné podílel na vyšetřování takzvaných orlických vražd, jejichž oběti v 90. letech skončily na dně přehrady zalité louhem v sudech.
V minulosti také vedl speciální tým vyšetřovatelů, který se zabýval takzvanými pomníčky, neobjasněnými případy vražd. Nejznámějším úspěchem tohoto týmu bylo objasnění trojnásobné vraždy v obci Klučov na Kolínsku z roku 1990. Kriminalisté pachatele dopadli po 13 letech.
V roli šéfa středočeské krajské kriminálky řídil a vedl týmy, které dopadly Viktora Kalivodu označovaného za „lesního vraha" nebo pachatele trojnásobné vraždy v Mukařově.
Úzce spolupracuje se všemi policejními složkami, soudními znalci, státními zástupci a soudci. Policejní akademií ČR je pravidelně přibírán jako oponent bakalářských a diplomových prací, je či byl konzultantem a účastníkem pořadů „Na stopě", „112" a dalších, pořádá odborná školení, přednáší a publikuje.
Je považován za jednoho z největších odborníků na práci s DNA v Česku.
Za rok 2011 získal ocenění Policista roku.
Je otcem dvou dětí, rád sportuje, lyžuje, plave, je pilotem ultralehkých letadel a padáků.