Několikahodinová akce na skládce patřící firmě Ladeo měla vést k zatčení neurčeného počtu osob, ale policejní mluvčí Deníku potvrdila zatím pouze to, že na místě policisté zasahovali. Dle svědků, kteří jsou zaměstnaní v blízkosti areálu, se jednalo o opravdu rozsáhlou akci. „Celý den kroužil nad skládkou vrtulník s termovizí, přijelo i pyrotechnické vozidlo s nákladním prostorem, jakým odvážejí třeba bomby, dva vojenské nákladní vozy, dvě nebo tři auta policie a dvě kriminálky," uvedl svědek.

Celý areál byl po dobu zátahu obklopen vojáky se samopaly, kteří nikoho nepustili dovnitř. Majitel firmy se k situaci odmítl vyjádřit: „Zatím bez komentáře," zaznělo od ředitele firmy Ladeo, Vlastimila Ladýře.

Skládka u Lovosic z výšky.Zdroj: Deník/Karel Pech

Stejné stanovisko zaujala i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), jejíž zaměstnanci jsou stále na místě i druhý den po zásahu. Kriminalisté dorazili i na Městský úřad Lovosice. Na odboru životního prostředí si vyžádala dokumentaci o skladování odpadu k bližšímu prověření.

Skládka, která se zabývá skladováním různých druhů odpadu, recyklací druhotných surovin nebo likvidací tekutých odpadů nemá problémy poprvé. Už loni našla ČIŽP na skládce nebezpečný odpad, za který uložili majiteli pokutu 900 tisíc korun.

„V lednu 2015 jsme na místě provedli tři neohlášené kontroly, které vyvolaly velký údiv kontrolovaných. Majitel na skládku sváží nebezpečný tekutý odpad z okolí a nesprávně ho ukládá. Hrozí tak znečištění Labe," zdůraznil v minulosti ředitel ČIŽP Erik Geuss. O vývoji celé situace budeme dále informovat.


Aktualizace 7.11.:

Zátah kriminálky 
a armády na skládce – odebíraly se vzorky

Lovosice – Přísné informační embargo. To je zatím uvaleno na rozsáhlou policejní akci, která proběhla za asistence Armády ČR a pyrotechniků na skládce u Lukavce minulý čtvrtek. Několikahodinová akce na skládce patřící firmě Ladeo měla vést k zatčení neurčeného počtu osob, ale policie zatím potvrdila Deníku pouze to, že na místě zasahovali.

„Celý den kroužil nad skládkou vrtulník s termovizí, přijelo i pyrotechnické vozidlo s nákladním prostorem, jakým odvážejí třeba bomby, dva vojenské nákladní vozy, dvě nebo tři auta policie a dvě kriminálky," uvedl svědek, který je zaměstnancem ve firmě v blízkosti areálu.

Celý areál byl po dobu zátahu obklopen vojáky se samopaly, kteří nikoho nepustili dovnitř. Vyjádření Policie a Armády ČR zatím konkrétní informace nepřinesly, pouze podle neověřených informací měla stejná akce probíhat souběžně i na další skládce stejného provozovatele.

„Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) byli Policií ČR požádáni o součinnost na místě zásahu. Vzhledem k úkonům, které policie provádí, nemůžeme poskytnout více informací," uvedla k případu Jana Jandová, zástupkyně tiskové mluvčí ČIŽP.

Bližší informace nemá zatím ani odbor životního prostředí v Lovosicích. „K zásahu také stále nemáme žádné informace, pouze nám bylo potvrzeno to, že z tělesa skládky se odebíral nějaký vzorek, jinak nic nevíme," uvedl Vojtěch Hamerník, vedoucí odboru, u kterého si kriminalisté vyžádali dokumentaci o skladování odpadu k bližšímu prověření.

Už loni našla ČIŽP na skládce nebezpečný odpad, za který uložili majiteli pokutu 900 tisíc korun. „V lednu 2015 jsme na místě provedli tři neohlášené kontroly, které vyvolaly velký údiv kontrolovaných. Majitel na skládku sváží nebezpečný tekutý odpad z okolí a nesprávně ho ukládá. Hrozí tak znečištění Labe," zdůraznil v minulosti ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Situaci stále sledujeme a budeme průběžně informovat.