Dnes o tom na tiskové konferenci informoval ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) spolu se zástupci Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Návrh nařízení, kterým se změny docílí, bude muset schválit vláda, rozhodovat o ní bude ve středu.

Čtěte také: Ministryně Valachová: Jsme stejně chytří jako Lidl. Zvyšujeme platy

Zvýší se také podpora na školní dotované ovoce a zeleninu. Z národního rozpočtu šlo v letošním školním roce 75 milionů korun, v příštím by mělo jít až o 260 milionů korun. Program s ovocem se rozšíří i na žáky druhého stupně základních škol, naopak se z mléčného programu vyjmou mateřské školy.

Stát by tak měl dávat dohromady na dotované potraviny do škol 930 milionů korun ročně, dalších 127,5 milionu korun by měla přispět Evropská unie. Celkem by tak mělo být v programech až 1,05 miliardy korun. Celkový současný rozpočet programů Ovoce a zelenina do škol a Mléko do škol činí 259,1 milionu korun. Oba projekty by se měly sjednotit do jednoho. Stát by měl také více podporovat konzumaci potravin v biokvalitě.

"Předmětem zítřejšího (středečního) jednání vlády je nastavení pravidel, otázka rozpočtu bude až ve chvíli, kdy se bude dojednávat rozpočet na příští rok," řekl ministr.

Nepřehlédněte: Povinná matematika pro všechny? Senátor Růžička: Žáci mají mít právo volby

Do ceny se započítává logistika

Na produkty by se podle Jurečky neměla vztahovat takzvaná pamlsková vyhláška, protože nepůjde o prodej ve školních bufetech. Mluvčí SZIF Vladimíra Nováková upřesnila, že mléčné produkty dodávané do škol musejí splňovat evropskou i českou legislativu. Limity pamlskové vyhlášky tak podle ní výrobky splňovat budou.

Cenu podpory podle ministra určil resort na základě výpočtu Ústavu zemědělské ekonomiky a informací. Například na minimálně 100 gramů ředkviček bude příspěvek podle návrhu nařízení až 7,20 Kč, na stejnou hmotnost okurek 7,90 Kč. Při přepočtu by tak stát platil za kilogram okurek 79 korun.

Podle Jurečky je rozdíl, když si zákazník koupí kilogram zeleniny v obchodě, oproti tomu, když musí distributor pravidelně po deset školních měsíců dodávat zeleninu do škol. Do ceny se tak podle něj započítává i logistika.

Boj za zdravou stravu

Podpora konzumace mléka ve školách začala už na konci minulého století. Opatření na podporu konzumace ovoce navrhla v roce 2006 Evropská unie, v Česku funguje od jara 2010. Program má vést ke zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit u dětí správné stravovací návyky a bojovat proti dětské obezitě.

Někteří kritici projekt v minulosti označili za pouhý prostředek k likvidaci přebytků na trhu. Jurečka to dnes na dotaz ČTK odmítl. "Tento argument již neplatí, výkupní cena mléka roste za posledních šest měsíců," řekl ministr. Nicméně dodal, že bude rád, pokud budou své produkty dodávat úspěšní lokální producenti.

Zpochybňovány byly také proklamované přínosy projektu. S přihlášením do programu v minulosti nesouhlasilo ministerstvo financí, vláda ale pokračování české účasti v programu schválila.

Nepřehlédněte: EET ovlivňuje tradiční trhy. Střed Rokycan obsadilo jen pět stánkařů