Na seznamu radnic patří k nováčkům Hodonín, část Ostravy – Moravská Ostrava a Přívoz, města Příbor na Novojičínsku, Zubří na Vsetínsku, Jevíčko na Svitavsku nebo Hustopeče na Břeclavsku.

Kromě Dačic, moravského města, které ale leží v Jihočeském kraji, se k iniciativě připojilo i pět okolních obcí. Přibylo radnic na Valašsku a Vysočině, uvedla Holaňová. Nově vlajku vyvěsí Dolní Věstonice u Břeclavi, proslavené soškou Věstonické Venuše, které patří ke známým archeologickým lokalitám. Moravskou vlajku vyvěsí i tři obce na Slovensku, dvě v Čechách a jedna v Polsku. Většinou je s Moravou pojí cyrilometodějská tradice.

„Radost máme z toho, že přibývá muzeí, památek, zámků a expozic, které se k oslavám moravských duchovních patronů připojí tím, že otevřou brány zdarma či se slevou," doplnila Holaňová. Připomněla, že cílem akce je připomenout význam Moravy a přimět veřejnost k většímu zájmu o její tradici a historii.

Zvýhodněné vstupné do muzeí

Zdarma budou otevřena muzea v Blansku, Boskovicích, expozice o herci Vladimíru Menšíkovi a malíři Alfonsu Muchovi v Ivančicích na Brněnsku, dále rodný dům vědce Johanna G. Mendela v Hynčicích nebo muzeum s galerií ve Svitavách. Zvýhodněné vstupné nabízí zámek Bučovice na Vyškovsku, za dobrovolné vstupné bude možné navštívit velkomoravská hradiště v Mikulčicích u Hodonína a ve Znojmě. Pět expozic za poloviční vstupné otevře Uničov.

Pořadatelé doporučují vyvěšovat zemskou červeno-žlutou vlajku. V roce 1848 ji vytvořil český obrozenec Alois Vojtěch Šembera. Doplněna je o další tradiční symbol – moravskou orlici. Někteří se domnívají, že vhodnější je modrá moravská vlajka s orlicí. Jde o markraběcí standartu, tedy vlajku někdejších panovníků Moravy.

„Červeno-žlutou vlajku jsme se rozhodli před lety doporučovat k vyvěšení, protože byla rozšířenější. Pokud ale někdo vyvěsí modrou, není to problém," řekl ČTK předseda sdružení Jaroslav Krábek. Moravská národní obec je spolek, který vznikl v roce 1985 s cílem podporovat tradice, kulturu a historii Moravy.