„Nepořádek kolem silnice je velký. Asi nám nezbude nic jiné než ho uklidit. Uvidíme, jak se k tomu postaví organizátor akce. Stále moc nerozumíme tomu jak v takových špatných hygienických podmínkách, které v areálu jsou, může taková akce vůbec proběhnout. Česká legislativa je v tomto nedokonalá," uvedla v pondělí dopoledne starostka Hrobčic Jana Syslová.

Několik pokut rozdala stráž přírody, protože lidé spali a tábořili v lokalitě, kde je to zakázané. "Vesměs většina účastníků pochopila, co jim stráž vytýká, a uposlechla. Z velké části tak prohřešky řešili domluvou," řekla ČTK mluvčí správy CHKO Jana Ptáčková.

Areál bývalého utečeneckého tábora hostil technoparty čtyři dny. Původně mělo jít o soukromou akci pro 400 lidí, která byla řádně ohlášena. Na místo se sjelo ale až 4000 lidí. Hodně tanečníků bylo z Německa, Itálie a Holandska. Spali podél příjezdové cesty v autech, ve stanech i na zemi. Kromě areálu kempovali v přilehlém lese a co hůř i podél plotů domů v okolních vesnicích. Hudební produkce byla slyšet do sousedních vesnic Měrunice, Mukov a Červený Újezd. Podle některých lidí dunění dokonce doputovalo až do několika kilometrů vzdálené Bíliny. „Pár tisíc lidí si chce užít, ale obtěžuje to 20 vesnic s lidmi, kteří musí v pondělí do práce. Nehledě na zvěř v okolních lesích," komentovala na sociálních sítích, kde se o tom hodně diskutovalo, například Soňa Kučerová.Technoparty skončila

Technoparty skončila úderem pondělního poledne. Policie celou akci monitorovala, na místě koordinovala dopravu. Vzhledem k tomu, že akce byla řádně ohlášena a proběhla na soukromém pozemku se svolením majitele, tak policie neměla zákonné důvody k zásahu. Několik pokut rozdala stráž přírody, protože lidé spali a tábořili v lokalitě, kde je to zakázané. "Vesměs většina účastníků pochopila, co jim stráž vytýká, a uposlechla. Z velké části tak prohřešky řešili domluvou," řekla ČTK mluvčí správy CHKO Jana Ptáčková.

Přijeli i hygienici

Do areálu přijeli i hygienici, kteří měřili intenzitu hluku. „Aktuální hodnoty ukazují, že je překročení možné," řekl v televizi Prima Robert Boldiš, hygienik ze zdravotního ústavu v Ústí nad Labem.

Areál bývalého uprchlického tábora je od konce minulého roku prázdný a pustne. Dřív tam byl domov pro seniory s názvem Domov na kopci, který byl spíš ubytovnou pro sociálně slabé a často duševně nemocné lidi.

Okolní obce často upozorňovaly na to, že lidé tam žili v nevyhovujících podmínkách. Areál byl bez dodávek plynu, problémy byly i se zásobováním vodou.

Ústecký kraj je nechal posledních asi 40 lidí na podzim 2014 přestěhovat do zařízeních po celé zemi. Domov na kopci je v konkurzu a dluží miliony korun.

Technoparty jsme sledovali i o víkendu - ČTĚTE ZDE.

(kos, red)