Na úřadech práce přibylo 642 uchazečů o práci a koncem měsíce hledalo v celém kraji nové místo 24 178 lidí schopných okamžitě nastoupit.
Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí se situace zhoršila ve čtyřech z pěti okresů Vysočiny. Pouze Jihlavsko vykázalo stejnou nezaměstnanost jako v říjnu.

K růstu nezaměstnanosti přispělo počasí; v minulém měsíci skončily první sezónní práce ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví a v turistice. „Na přelomu roku očekáváme poměrně razantní zvýšení nezaměstnanosti způsobené jednak dalším ukončováním sezónních prací, dále tradičním propouštěním ve firmách ke konci prosince a také vlivem dalšího vývoje ekonomiky,“ řekl analytik jihlavského úřadu práce Pavel Literák.

Od letošního února stoupla nezaměstnanost na Vysočině v meziměsíčním porovnání potřetí. Lidí bez práce přibylo i v červenci a v říjnu. Díky oživování průmyslové výroby je na tom ale Vysočina o něco lépe než ve stejné době před rokem, kdy míra nezaměstnanosti činila devět celých a tři desetiny procenta. Počet lidí bez práce byl tehdy vyšší přibližně o jedenáct set lidí.

Nejvýrazněji stoupla míra nezaměstnanosti v minulém měsíci na Žďársku, a to o čtyři desetiny procentního bodu. Pelhřimovsko a Třebíčsko vykázaly shodně navýšení o tři desetiny procentního bodu a o jednu desetinu bodu nižší růst nastal na Havlíčkobrodsku. V okrese Jihlava stagnovala míra nezaměstnanosti na říjnových osmi celých a jedné desetině procenta.

Úřady práce v kraji evidovaly koncem listopadu téměř tisícovku volných pracovních míst, srovnatelný počet jako v předcházejících dvou měsících. Asi osmdesát lidí přijde o práci v mlékárnách na Třebíčsku. Část už skončila v listopadu, zbývající odejdou ke konci roku.

V celé zemi činila míra nezaměstnanosti na konci listopadu osm celých a šest desetin procenta, zatímco koncem září to bylo osm a půl procenta. Počet lidí bez práce se v zemi během uplynulého měsíce zvýšil ve čtyřiašedesáti okresech. Snížení míry nezaměstnanosti vykázalo třináct úřadů práce v zemi.