V Praze je od loňska zakázáno používat na vybraných místech pyrotechniku. Patří mezi ně památková rezervace, tedy i Václavské náměstí. Pražská zdravotnická záchranná služba za pátek a dnešek do 01:00 vyjížděla ke 14 případům souvisejícím s oslavami silvestra a hasiči řešili 42 požárů způsobených pyrotechnikou.

Pražský hrad  a Karlův most v obležení turistů, Staroměstské náměstí už tolik nelákalo.
OBRAZEM: Tisíce lidí vyrazily poslední den v roce do historického centra Prahy

Vzhledem k příznivému počasí a na prosinec vysokým teplotám bylo v pražských ulicích mnoho lidí i přes výzvu ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), aby se lidé kvůli pokračujícímu šíření koronavirové nákazy vyhnuli zbytečným kontaktům. Zatímco v odpoledních hodinách byly v historickém centru Prahy převážně rodiny s dětmi, v nočních hodinách je vystřídali především cizinci. Na Václavském a Staroměstském náměstí vedle češtiny zněla především angličtina a ruština. Do hlavního města mělo na silvestra podle městské firmy Prague City Tourism (PCT) dorazit 60 000 návštěvníků, což je výrazně méně než v době před pandemií.

Policisté v ulicích

Přesto byli připraveni záchranáři, kteří postavili velký stan na Václavském náměstí. Na bezpečnost a dodržování veřejného pořádku i protiepidemických opatření v Praze dohlížely stovky policistů. Záchranáři pomáhali na náměstí třeba muži po pádu z koloběžky či ženě s alergií. Kvůli oslavám vyjížděli v celém městě čtrnáctkrát, z toho pětkrát kvůli úrazu způsobenému zábavní pyrotechnikou. Řešili kolem půlnoci také srážku vlaku s člověkem v Klánovicích. Sražený na místě podlehl zraněním, řekla ČTK mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová.

Hasiči zasahovali za pátek a první hodinu Nového roku u čtyř desítek požárů způsobených pyrotechnikou. Uvedli to na twitteru. Šlo většinou o drobnější požáry keřů, odpadu či zbytků pyrotechniky. Policisté na Václavském náměstí zadrželi čtyři lidi a také vyjížděli kvůli zhruba 200 oznámením na linku 158, hlavně kvůli používání pyrotechniky či kvůli požárům a domácím hádkám, řekla ČTK mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Neplatil zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti ani nebyla omezena provozní doba restaurací či barů. Záchranná služba hlavního města Prahy poprvé po 16 letech na Václavské náměstí nepřistavila modul pro hromadná neštěstí Golem, náhradou za něj byl stan. Na Václavském náměstí byly dvě posádky včetně lékaře a další dvě na Staroměstském náměstí. V pohotovosti byl rovněž koordinační vůz, který spolupracuje s policií a strážníky. Zapojen byl také antikonfliktní tým, speciální a krajské pořádkové jednotky. Policii pomáhali strážníci městské policie.

Poslední západ slunce roku 2021 na pražském Vítkově.
FOTO: Západ slunce, poslední v roce 2021, hrál na Vítkově všemi barvami

Gastronomické podniky v Praze byly poměrně plné, díky teplému počasí i zahrádky restaurací. Personál kontroloval doklady o dokončeném očkování nebo prodělání nemoci covid-19 v posledním půl roce. U stolů byly mnohdy více než čtyři lidé, což je v současné době maximální povolený limit, pokud nejde o členy jedné domácnosti.

Oproti minulým letům, se přivítání nového roku 1. ledna 2022 v Praze obejde bez ohňostroje pořádaného městem nebo promítání na budovy, tzv. videomappingu. Kvůli pandemii covidu-19 se magistrát rozhodl, že akci pořádat nebude. Vítání nového roku se nekonalo ani před rokem. Minulý rok zasahovali pražští hasiči u 18 požárů, které souvisely se zábavní pyrotechnikou.