„To, co by mohlo být plodem zatemněné paměti a jejím bezvýznamným lapsem, který se řeší okamžitou omluvou, se vyvinulo v jakýsi kulturní boj, střet dvou chápání etik – jedné, která využije každé možnosti rány pod pás, a druhé, která na to udiveně zírá," uvedl Peňás k současným sporům.

Ty začaly Zemanovým lednovým projevem na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu, a o jejich fascinaci nacismem. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," řekl tehdy Zeman. Podle odborníků i Společnosti Ferdinanda Peroutky ale takový článek neexistuje.

„Myslím, že to pochopili prezidentovi příznivci správně, že klíč neleží v tom, jestli onen článek existuje, či nikoliv. Každý ví, že nikoliv. Ale v možnosti zaútočit, ušpinit a diskreditovat symbolického představitele toho liberálního a svobodomyslného, co v české společnosti zůstává a co je v konfliktu s pojetím politiky a světa opačným, tedy autoritářským, nekulturním a hledajícím vazby tam, kde by je lidé jako Peroutka viděli s velkými obavami," řekl dnes také Peňás.

Hrad začne zveřejňovat kontroverzní články

Sdružení Ferdinanda Peroutky otevřeným dopisem vyzvalo prezidenta, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil. Ten tak zatím neučinil; po článku už týdny marně pátrá jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Peroutkova vnučka Kaslová se proto rozhodla domoci se omluvy žalobou na stát. Podá ji v příštím týdnu u soudu v Praze 1. „Já si myslím, že si člověk nemá nechat všechno líbit," řekla k tomu dnes ČTK a Radiožurnálu.

Ovčáček dnes ČTK sdělil, že Hrad začne v pondělí na svých stránkách zveřejňovat některé kontroverzní Peroutkovy články.

Na vyšehradském hřbitově si dnes lidé také připomněli 70. výročí úmrtí malíře a spisovatele Josefa Čapka, který zemřel v dubnu 1945 v nacistickém koncentračním táboře Bergen-Belsen.