Anonym, jenž kromě těchto informací obsahuje osobní údaje o mnoha pedagozích UTB, kteří měli údajně být velmi politicky aktivní před listopadem 1989, přistál na stole zlínské primátorky a uherskohradišťského starosty.

Přestože jsou některé informace v dopisu pravdivé, což potvrzují i údaje o pedagozích na stránkách samotné univerzity, rektor vysoké školy Ignác Hoza podal u státního zastupitelství trestní oznámení na neznámého pachatele pro pomluvu. Uherskohradišťský starosta Libor Karásek (ODS) zatočil s dopisem rychle. „Anonym skončil v odpadkovém koši, stejně jako všichni jeho předchůdci. Personální politika je věcí UTB a já do ní nebudu zasahovat ani ji komentovat,“ sdělil Karásek. Ten se adresátem anonymu stal evidentně proto, že mnoho lidí, o nichž dopis pojednává, působí na uherskohradišťské Fakultě logistiky a krizového řízení UTB.

Důvod k prošetření?

Primátorka Zlína Irena Ondrová (ODS) se prý psaním také blíže nezabývala. „Anonym obsahoval seznam lidí a jejich charakteristiky. Nevím, co je na něm pravda, nebo ne. Jelikož mi na univerzitě záleží, předala jsem jej k řešení panu rektorovi. Kdyby mě přišel takový anonym týkající se radnice, jistě bych jej prověřila,“ uvedla Ondrová, která je členkou správní rady UTB.

Podle rektora Hozy obsahuje dopis nepravdy stejně jako všechny předchozí, které už na rektorát přišly. Pravdou však je, že na UTB skutečně učí pedagogové, kteří získali titul RSDr. „Lidé, kteří jsou v dopise jmenováni, mají lustrační osvědčení. Nejde o tituly RSDr. Je to sprostý anonym a k těm já se nevyjadřuji,“ okomentoval stručně rektor. K dotazu, zda považuje za rozumné, že bývalí komunisticky aktivní činitelé vyučují budoucí vysokoškoláky, se nevyjádřil.

Konkrétně…

Univerzitní webové stránky potvrzují, že minimálně dva anonymem zmiňovaní lidé skutečně absolvovali výběrovou komunistickou školu. Konkrétně se jedná například o pedagogy Václava Loška a Miloslava Hrušku. První z nich přiznal, že vystudoval Vojenskou politickou akademii Klementa Gottwalda v Bratislavě a později byl mimo jiné vedoucím katedry společenských věd Vojenské vysoké školy pozemního vojska ve Vyškově. Nyní je vedoucím detašovaného pracoviště Fakulty logistiky a krizového řízení (FLKŘ) UTB v Prostějově, kde učí ekonomické předměty.

„Postgraduální studium se zaměřením na ekonomické zabezpečení krizových situací jsem absolvoval na Vysoké škole ekonomické v Praze. Odpovídají kvalifikaci pro moduly, které vyučuji, mám,“ upozornil Lošek. Na Miloslava Hrušku autor anonymu sděluje, že vystudoval stejnou vysokou školu jako Lošek, konkrétně v oboru vědecký komunismus, a později byl vedoucím skupiny vědeckého komunismu také na Vojenské vysoké škole pozemního vojska ve Vyškově.

Působil na ní a později jí i šéfoval rektor Ignác Hoza. Pedagog FLKŘ tato tvrzení nepotvrdil ani nevyvrátil. „K anonymům se vyjadřovat nebudu. Jsou v něm osobní záznamy, které může odkrýt rektor, pokud se tak rozhodne,“ nechal se slyšet Hruška.

Problém či nikoliv?

Názory na to, zda by měli lidé s tímto vzděláním vyučovat na vysoké škole, se různí. Například zlínská primátorka Ondrová to za správné nepovažuje. „Můj postoj k této záležitosti je jednoznačný. Titul RSDr. nezískal v minulosti každý. Až se tím budeme při zasedání Správní rady UTB zabývat, projevím svůj názor,“ poznamenala její členka. Naopak předsedkyně správní rady, poslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), nespatřuje v těchto skutečnostech tak závažný problém. „Lidé se zmíněnými tituly jsou i ve vládě nebo v parlamentu a rozhodují o zákonech. Důležitější je pro mě fakt, jak učí, než jaký mají titul. Chápu, že zajistit lidi s potřebnými akademickými tituly může být pro univerzitu problém,“ míní Šojdrová. Potvrdila však, že na příštím zasedání Správní rady UTB 18. září budou její členové tuto záležitost projednávat. „Budu chtít vědět, kolika lidí se to týká, a v jakých oblastech pracují,“ upřesnila předsedkyně.

O kolujícím anonymu ví i další člen správní rady, bývalý hejtman a současný náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš. „Nečetl jsem jej však. Obecně z principu, absolventi polických studií za bývalého režimu jsou problémem v celé republice. Jejich vzdělání nehovoří o odbornosti, ale o politické příslušnosti. Předpokládám, že sám rektor nás bude na správní radě o tomto informovat,“ podotkl Lukáš. O pozadí anonymu se hodlá zajímat také další členka správní rady, Sonja Baťová, která bude 18. a 19. září pobývat ve Zlíně. „Je to zajímavá otázka. Budu pátrat po příčinách, sama jsem zvědavá, co zjistím,“ odpověděla na dotaz Deníku.

V případu už hraje roli i policie

Zda se dopustil autor dopisu trestného činu pomluvy, zatím zlínská policie prošetřuje. „Vyslechli jsme už několik lidí. Autora anonymu ale zatím neznáme,“ informovala mluvčí Jana Bartíková. Před policii byl předvolaný i bývalý děkan fakulty multimediálních komunikací Jaroslav Světlík, který byl kdysi jiným anonymem křivě nařčen, že opsal svou habilitační práci. Dostal se tehdy do sporu s rektorem Hozou. Policii prozradil, že mu část anonymu přišla na zlínskou Obchodní akademii, kde vyučuje, už na podzim loňského roku.

„Podle mě autor chtěl, abych jej už tehdy vytáhl ven, protože věděl, že jsem byl na rektora naštvaný. Ale já to neudělal. S policií jsme se shodli na tom, že dopis psal dobře informovaný člověk z vojenského prostředí. Jedná se zřejmě o vnitřní politickou hru na univerzitě. Ovšem pokud je pravda, co všechno anonym obsahuje, tak je to pěkný hnůj,“ sdělil znechuceně Světlík. U jeho nástupce Miroslava Zelinského, kterého odvolal vloni na podzim z funkce děkana Akademický senát UTB, policie zjišťovala, zda není autorem anonymu právě on. „Jelikož jsem jim tento dotaz nepotvrdil, ptali se mě, co si o tom myslím. Já jenom řekl, že pokud je to pravda, tak je děsivá,“ shodl se se Světlíkem.

Z minulosti…

Podle zákona o VŠ znamenal titul RSDr. doktor sociálně politických věd. Udělován byl absolventům Vysoké školy politické Ústředního výboru KSČ a Vojenské politické akademie Klementa Gottwalda po složení státní rigorózní zkoušky. V případě vynikajících studijních výsledků během celého studia, složení závěrečné zkoušky s vynikajícím prospěchem a absolvování celého studia s vyznamenáním mohlo být upuštěno od státní rigorózní zkoušky a titul mohl být udělen rovnou. Titul RSDr. používali také absolventi Vysoké školy politické při ÚV KSSS v Moskvě (například Miloš Jakeš), tzn. že ho bylo možné získat také nostrifikací zahraničního diplomu.

Obecně platilo, že na VŠP studovali osvědčení komunisté, kteří zpravidla postrádali jiné vysokoškolské vzdělání. Absolvování tohoto typu studia pro ně bylo jedním z předpokladů pro postup do vyšších pater komunistické strany případně do nomenklaturních funkcí ve státní sféře. Dá se říci, že vyšší funkcionáři KSČ zpravidla prošli nějakou formou politického vzdělání nebo školení. Komunističtí funkcionáři, kteří absolvovali vysokou školu běžného zaměření, zpravidla absolvovali na VŠP pouze kratší kursy bez nároku na titul RSDr. (například Lubomír Štrougal). Někdy jsou k vidění i kombinace titulu RSDr. s jinými běžnými tituly, které však mohly být získány až po absolvování VŠP.

Zdroj: Ústav pro studium totalitních režimů