„Afrika nám je, ne možná geograficky, ale realitou, mnohem blíž, než jsme si mysleli, protože problémy v Africe se velice rychle mohou dostat na evropský kontinent," řekl při návštěvě velitelství unijní mise v hlavním města Bamaku Pavel. „Naše účast tady směřuje k tomu, abychom pomohli tomuto státu vybudovat funkční ozbrojené síly. A to nejenom armádu, ale i ostatní bezpečnostní složky," vysvětlil náčelník generálního štábu.

Podle francouzského velitele výcvikové mise učinila maliská armáda pod vedením EU pokrok. „Ale je třeba říci, že je to práce na dlouhou dobu. Mise asi bude muset pokračovat dál. Musíme být trpěliví," upřesnil Lecointre.

Češi nyní zajišťují obranu velitelství celé mise, které se nachází v jednom z hotelů v hlavním města Bamaku. Pokud by se hlavní štáb dostal pod útok, převezme nad ním velení nadporučík Marek Štěpánek, který stojí v čele české jednotky. Podle Štěpánka vojákům práci ztěžují zejména náročné klimatické podmínky. „Hlavně to teplo. A když zaprší, tak je obrovská vlhkost," řekl ČTK Štěpánek. Nebezpečí představují také komáři, kteří přenášejí malárii a další nepříjemné nemoci.

Horší kvalita silnic

Obtížné jsou také několikadenní výjezdy mimo hlavní město. „Po Mali se cestuje poměrně pomalu, protože kvalita silnic neodpovídá úplně evropskému standardu," vysvětlil Štěpánek.

Podle Pavla je bezpečnostní situaci na jihu země dobrá a Češi nečelí bezprostřednímu ohrožení. Současná strážní jednotka skončí svou činnost v září. Další čeští vojáci už s sebou přivezou také instruktory, kteří se podobně jako jejich kolegové z jiných zemí EU zapojí do výcviku maliské armády.

Češi působí v Mali od poloviny března. Většina vojáků pochází ze 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Zkušenosti ze zahraničních misí už mají. Sloužili v Afghánistánu, Kosovu, Bosně a Hercegovině. Před odletem podstoupili nezbytné očkování proti choleře, malárii či žluté zimnici.