Neurochirurgický tým použil při unikátní operaci mozku revoluční technologii. Ta přesně lokalizuje nervové dráhy a umožňuje provádět i ty nejnáročnější zákroky.
„To je důležité obzvláště u léčby prvotních nádorů, jejichž hranice proti zdravé funkční mozkové tkáni není snadno identifikovatelná,“ uvedl primář neurochirurgie ústecké nemocnice a vedoucí týmu Martin Sameš.
Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní, pod kterou ústecká nemocnice spadá, uvedl, že padesátiletý pacient měl ještě počátkem minulého týdne v mozku nádor velikosti většího pomeranče.
„Během operace mu byl odstraněn a nyní je stále ještě hospitalizován na standardním neurochirurgickém oddělení. Jeho stav je velmi dobrý. Připravuje se jeho propuštění do domácího léčení,“ podotkl Vondra s tím, že tým neurochirurgů provede v ústecké nemocnici ročně zhruba třicet podobných operací.
Podle Sameše nová technologie pomáhá také naplánovat rozsah operace a chirurgický přístup k nádoru. Vondra uvedl, že nyní lékaři operují v těsné blízkosti funkčních center s mnohem nižším rizikem poškození důležitých funkcí mozku. Těmi jsou například motorika, řeč nebo zrak.
Specializované pracoviště
Ústecká neurochirurgie je pouze jedním ze tří referenčních center v Evropě, které se podílí na přípravě a vývoji tohoto programu pro běžné medicínské využití.
Technologie společně s novým robotickým centrem, které bude v ústecké nemocnici nainstalováno v létě, zřejmě pomůže snížit počet nádorových onemocnění v kraji.
Nejen na Ústecku totiž Česká onkologická společnost registruje jejich dramatický nárůst. K prvnímu červenci se počet nově nahlášených pacientů s nádorovým onemocněním zastavil na 730. Přitom ještě v lednu letošního roku registrovala na 448 lidí. Situace na Ústecku je po Chomutovsku vůbec nejhorší v celém kraji.
Nejvyšší počet nádorů
Veronika Kindlová z kanceláře hejtmana před časem uvedla, že Ústecký kraj je jedním z regionů republiky s nejvyšším nárůstem hlášených nádorových onemocnění v prvních měsících letošního roku. Zdravotnická zařízení totiž v průměru každý měsíc registrují kolem tří stovek nově hlášených nádorových onemocnění.
V létě se však v ústecké nemocnici nainstaluje teprve šesté robotické centrum v republice.
Ústecký kraj bude stát 72 milionů korun. První operace se uskuteční na podzim. Za první rok se má v centru ošetřit zhruba 280 lidí.