Mohlo by se zdát, že takový ledvinový nádor zkomplikuje člověku život, ale nepřipraví ho o něj – v záloze přece máme ještě druhou ledvinu. Opak je ale pravdou.
„Pokud nemoc neodhalí náhodné vyšetření, příznaky přicházejí až ve chvíli, kdy už je nádor v pokročilém stádiu a mohl metastázovat do jiných orgánů,“ varuje Milan Hora z urologické kliniky v Plzni.
V Česku přitom výskyt tohoto typu rakoviny stoupl za třicet let o 270 procent. Do značné míry za to však paradoxně může rozvoj medicíny – diagnostická technika odhalí nemoc včas i tehdy, kdy by se na ni v minulosti, pokud by nebyla provedena pitva, vůbec nemuselo přijít. Dalším důvodem je to, že naše populace stárne – a u lidí ve vyšším věku riziko nádorů roste. Každý třetí člověk dnes onemocní nádorovým onemocněním, každý čtvrtý na něj zemře.
Naší zemi však co se týče rakoviny ledvin patří nepříjemné prvenství. „Nejvíce případů z celého světa je v České republice. A nejvyšší výskyt v rámci Česka je v Plzeňském kraji, druhou příčku mají jižní Čechy. Proč to tak je, nevíme,“ říká Milan Hora, který se tak v plzeňské nemocnici ocitá přímo v epicentru nemoci.
S 29,5 pacienty na 100 000 obyvatel předháníme zbytek Evropy o pěkný kus. Průměrný výskyt nádorů ledvin v Evropské unii je totiž poloviční – 14,5 na 100 000 lidí.
Špatný pitný režim
Co vlastně vznik onemocnění podmiňuje? „Kromě nedostatečného pitného režimu je to nevhodná kombinace léků, potravin či škodliviny z vnějšího prostředí,“ uvádí Liga proti rakovině.
Protože rakovina ledvin nebolí, přichází přes 40 procent pacientů k lékaři pozdě, protože si ničeho nevšimli. Na druhou stranu zbylých 60 procent odhalí náhodně třeba vyšetření ultrazvukem.
„Když má někdo příznaky, je už nádor pokročilý. Buď má bolesti, nahmatá si neléčenou ledvinu nebo třeba močí krev. Dnes je úmrtnost 38 procent,“ dodává Milan Hora.
Rakovina se přitom léčí chirurgicky, nejlépe laparoskopií nebo operací robotem. Pokud je nádor velký, odstraní se celá ledvina. Dnes už se ji ale ve více než polovině případů podaří zachovat.
Rakovina v číslech
- Existuje víc než sto typů rakoviny, napadena může být kterákoliv část těla.
- V roce 2008 zemřelo na světě 7,6 milionu lidí na rakovinu. To je 13 procent ze všech úmrtí.
- Muže nejčastěji zabíjí rakovina plic, žaludku, jater, tlustého střeva a jícnu.
- Ženy nejčastěji zabíjí rakovina prsu, plic, žaludku a tlustého střeva.
- Tabák může za 22 procent úmrtí na rakovinu.
- Více než 30 procentům případů lze zabránit tak, že nebudeme kouřit, začneme jíst zdravě, hýbat se a pít alkohol s mírou.
Zdroj: WHO