Dlouholetý senátor za Teplicko Jaroslav Kubera zemřel 20. ledna. O jeho nástupci bude jasno po doplňovacích volbách, které se uskuteční v pátek a sobotu 27. a 28. března. V prvním kole hlasování se ale vzhledem k vysokému počtu jmen nejspíše nerozhodne, podobně jako ve všech předchozích letech. Vítěz voleb se mandátu ujme na zbytek Kuberova funkčního období, tedy na zhruba čtyři roky.

Kandiduje i současný primátor Teplic

Kuberova nástupce v roli teplického primátora Hynka Hanzu navrhla ODS coby svého kandidáta až v pondělí, těsně před uzávěrkou přihlášek. „Oslovili ho členové místního sdružení Teplice a má podporu nejen od nich, ale také od Regionální rady ODS Ústeckého kraje. Rozhodnutí kandidaturu přijmout pro něj bylo velmi těžké, a to především proto, že Jaroslav Kubera byl nejen jeho dlouholetým kolegou a zároveň „politickým učitelem“, ale také přítelem,“ řekl předseda regionálního sdružení ODS Karel Krejza.

Kdo obsadí místo v Senátu po zesnulém Jaroslavu Kuberovi?
Bubeníček, Bařtipánová, Bergman, Pešek? Kdo další do Senátu místo Kubery?

Hynek Hanza potvrdil, že jeho hlavním cílem je pokračovat v politice Jaroslava Kubery. „Pro Teplice a ostatní místní obce a města, se kterými jsem často v kontaktu, chci zachovat úzké propojení se Senátem, které se nám osvědčilo. Mým heslem nejen pro senátní volby je Jistota vaší svobody,“ konstatoval.

O křeslo usiluje ředitel gymnázia

Druhou známou osobou, která se hodlá v doplňovacích volbách utkat o hlasy voličů a svoji kandidaturu zveřejnila mezi posledními, je ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman. 

„Pan Kubera nastavil laťku vysoko. Stejně jako on i já si hodlám mandát odpracovat od začátků a těším se na to,“ komentoval své rozhodnutí. Kandiduje jako nezávislý, zázemí mu poskytuje strana Senátor 21, která má v horní komoře parlamentu své tři zástupce a společný senátorský klub. Bergmanovu kandidaturu podporuje TOP 09. „V Ústeckém kraji je potřebné více než kde jinde se spojovat s dalšími demokratickými stranami a subjekty, které reprezentují podobné hodnoty,“ sdělil předseda TOP 09 v kraji Michal Kučera.

Jaroslav Kubera se stal čestným občanem města Teplice.
Zesnulý primátor města Jaroslav Kubera rozšířil seznam čestných občanů Teplic

Senátorem za Teplicko chce být i dlouholetý starosta Duchcova Zbyněk Šimbera (ČSSD). Kandidaturu poměrně dlouho zvažoval. Deníku ji potvrdil v úterý 11. února. „Rozhodnutí ve mně muselo uzrát. Náš okres má své problémy a jako senátor bych je chtěl pomoci řešit,“ svěřil se s tím, že během následujících dnů připraví program, se kterým bude chtít oslovit voliče. Konkurence v boji o křeslo v horní komoře parlamentu se nebojí. „Protikandidáti mají můj respekt, ale není důvod vyvěšovat bílou vlajku,“ uvedl.

Svoji kandidaturu odtajnila veřejnosti v úterý dopoledne také starostka Hrobčic na Teplicku Jana Syslová. Chce tímto krokem, jak uvádí na facebookovém profilu obce Hrobčice, vnést do senátu ženskou sílu, zdravý selský rozum, iniciovat řešení problémů malých obcí a podfinancovaného venkova a hlavně zlepšit vnímání oblasti Severních Čech jako zdevastované průmyslové aglomerace. 

V minulém týdnu už potvrdili svoji účast například hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO 2011). Za Piráty půjde Tomáš Tožička, Zdeněk Pešek za Trikolóru. Do boje o senátorský post by měl zasáhnout i krajský zastupitel Bohumil Ježek (SPD).

Vedle zvučných politických jmen měla podat kandidátku také koalice “Vize národních socialistů“ s kandidujícím historikem a politologem Bc. Janem Vondroušem. Volební koalici tvoří Česká strana národně sociální a politické hnutí Vize národních socialistů.

Tajemstvím zůstává zahaleno zatím poslední jméno. Úřad, kde se kandidáti museli do pondělí nahlásit, jej sdělit nemůže s odkazem na právě probíhající procesní revizi jednotlivých registrací. Běží lhůty na kontrolu a případná doplnění. Všechna jména platných kandidátů budou oficiálně známa do 27. února.

Václav Pondělík.
Vtipkoval, bavit se dokázal o všem, vzpomíná na kamaráda Kuberu Václav Pondělík

Výrazný politik ODS a dlouholetý teplický primátor Jaroslav Kubera zemřel nečekaně 20. ledna ve věku 72 let. Senátorem byl dvě desetiletí, od roku 2016 byl ve vedení horní komory - nejprve jako místopředseda a v závěru roku 2018 byl zvolen předsedou. Na podzim 2018 porazil Kubera v senátorských volbách za Teplice v druhém kole Bergmana kandidujícího za hnutí Senátor 21. Kubera získal 55,6 procenta hlasů, účast byla 15,73 procenta. V prvním kole se o post senátora v tomto obvodu ucházelo devět kandidátů.

Doplňovací volby proběhnou v pátek a sobotu 27. a 28. března.