Lékaři naštěstí ani u jednoho přítomnost viru v krvi nepotvrdili. „Měla jsem šílený strach. Toho člověka jsem milovala. Nikdy mě ani nenapadlo, že by byl HIV pozitivní,“ přiznala jedna z partnerek nakaženého muže. Okolnosti se dál nevyšetřují, protože nositel HIV nedávno zahynul.

Případ podle slov zdravotníků dokazuje, jak snadno si lze přivodit závažné zdravotní problémy. „Není správné se ptát, jaké je procento možné nákazy při nechráněném styku s neznámým partnerem. Otázku klaďme jinak. Stojí někomu dnes tak vážné riziko zato?“ říká lékařka Miroslava Janoušková z transfuzního oddělení karlovarské nemocnice.

Jak upozornila, kromě HIV a AIDS existují i jiné velmi vážné, pohlavně přenosné choroby s fatálními následky. „Třeba žloutenka typu B a C,“ dopňuje lékařka. Podle vyjádření krajské epidemioložky Zuzany Vodrážkové se v regionu počet nakažených virem HIV zvýšil.

„Zatímco vloni jich bylo 46, tak k 1. lednu letošního roku počet HIV pozitivních stoupl na 52,“ upřesnila. „Skutečné číslo bude výrazně vyšší,“ dodává Janoušková. Obecně totiž platí, že lidé s nejrizikovějším chováním na testy nepřijdou.

Ještě nedávno lékaři zaznamenávali na Karlovarsku největší nárůst mezi narkomany či lidmi živícími se nějakou formou prostituce a mezi homosexuály. Nyní roste také počet nakažených v řadách heterosexuálů a žen. Pokud test doporučí lékař, je pacient vyšetřen kdykoli v pracovní době transfuzního oddělení. Individuálně je to možné vždy v úterý a pátek od 9.30 do 10.30 hodin. Vyšetření stojí 302 koruny.