Pokusy o kupčení se odehrávaly hlavně na severu Čech a Moravy. Třeba v severočeské Bílině existuje podezření na celou korupční síť. „Figuranti úspěšně zdokumentovali prostřednictvím skrytého nahrávacího zařízení průběh korupce od její organizace, svozu voličů až po samotné vyplácení úplatků," uvedli včera zástupci nevládních organizací.

Seznam „ochotných"

V Kadani byli podle zjištění lidí v terénu voliči sváženi k urnám z části obce Prunéřov taxislužbou vybavenou „prezenční listinou" a inkasovali odměnu. Scénář byl potvrzen místními obyvateli i řidičem jednoho z vozů taxi. „Volební manipulaci dokresluje i až 
o 70 procent zvýšená volební účast v exponovaných volebních okrscích," uvedli zástupci sdružení.

Až 500 korun dostávali někteří voliči v Českém Těšíně. „Pro nákupčí voličských hlasů byl zvlášť podstatný seznam voličů, kteří již minule byli ochotni prodat svůj hlas. Tito voliči byli kontaktováni často již přímo nákupčími," uvedl k tomu Janusz Konieczny, analytik Nadačního fondu proti korupci.

Skoro bizarní „uplácení" probíhalo v Brně. Jednotlivá svědectví prokazují, že se voliči účastnili voleb výměnou za speciální náramky, které byly jakousi vstupenkou na zábavu v brněnském klubu Musilka, kde bylo jídlo a program zdarma. Tyto voliče doprovázeli „volební koordinátoři", kteří dle svých slov vysvětlovali voličům, jakým způsobem mají volit. „Nakoupení voliči v Brně převážně netušili, komu vlastně odevzdali hlas, a ani se netajili, že tak činili, aby se mohli zúčastnit následné akce v Musilce," dodává Janusz Konieczny.

Změna zákona

Podle právníka Petra Leyera z protikorupční organizace Transparency International je třeba změnit zákon ve dvou ohledech. Jednak by se měl upravit trestní zákoník, který by měl pouze konstatovat, že uplácení voličů je trestné, bez dovětku, že to musí ovlivnit jejich svobodnou vůli. Taková formulace jen ztěžuje dokazování. Součástí toho by měla být i úprava trestního řádu, který by měl policii umožnit nasadit odposlechy při odhalování kupčení s hlasy.

Stejně tak důležitá je ale podle Petra Leyera úprava volebního zákona, který by měl ztížit účelové sestěhování voličů těsně před hlasováním do určitého města. „Bylo by vhodné stanovit časový úsek, v jehož rámci by nešlo volit po přehlášení," apeluje Petr Leyer. Takové opatření doporučuje například Rada Evropy, a to v rámci takzvaného Kodexu správné volební praxe.

Doporučení Rady je takové, že volební právo by mělo být zapovězeno člověku, který se do dané lokality přestěhuje 
v době šesti měsíců před konáním voleb. V takovém případě samozřejmě může volit, ovšem na staré adrese. „Stejně tak bychom měli zvážit, zda by lidé měli dostávat hlasovací lístky dopředu, zda by nestačil seznam kandidátů a samotné hlasovací lístky by dostali až ve volební místnosti," říká Petr Leyer v narážce na to, že lidé dostávali od naháněčů předvyplněné lístky.

„Na celém problému s kupčením je smutné, že byli takto zneužiti lidé hlavně v sociálně vyloučených lokalitách, kteří často ani nevěděli, pro koho hlasují. Nerozuměli kandidátkám ani systému křížkování," podotýká Petr Leyer.

Protikorupční organizace se po celé nadcházející volební období hodlají zaměřit právě na města, kde mělo docházet ke kupčení. „Tohle uplácení je jakousi formou investice, lidé, kteří ho provádějí, to nedělají kvůli tomu, aby byli slavní a seděli na radnici. Chtějí mít vliv, chtějí vidět, jak probíhají veřejné zakázky, kudy tečou dotace, proto je to tak nebezpečné," dodává Petr Leyer.

Jak žalovat volby? Máte deset dníPatrně už dnes by měly být ve Sbírce zákonů vyhlášeny oficiální výsledky voleb. Od středy tedy začne běžet desetidenní lhůta, ve které je možné u soudu napadnout výsledky voleb. Stížnost může k soudu podat buď volič, nebo politické seskupení. Pokud jste byli svědkem kupčení, nevládní protikorupční organizace jsou ochotny lidem pomáhat s formulací žaloby. Návrh na neplatnost voleb v konkrétním městě, nebo volby třeba jen některého z kandidátů mohou lidé podat tehdy, pokud byl podle nich ovlivněn výsledek hlasování porušením volebního zákona. Stížnosti na výsledek senátních voleb bude řešit Nejvyšší správní soud, zpochybnění obecních voleb mají na starosti krajské soudy.