Aktivisté si posvítili hlavně na nákupy, které nemocnice uskutečnily od července loňského roku. Od tohoto okamžiku totiž mají všechny státní a veřejnoprávní instituce povinnost své smlouvy zveřejňovat v registru smluv.

„Data z registru jsme zanalyzovali a porovnali je se záznamy o výběrových řízeních. Vyšlo nám, že nejméně sedm veřejných zdravotnických zařízení nakupuje zboží bez soutěže," řekl Marek Zelenka z Oživení, který na analýze spolupracoval také s ekonomem Jiřím Skuhrovcem z organizace EconLab. Za takové nákupy špitály vydaly více než půl miliardy.

Čtěte také: Homolka se zbavuje zlatého vejce. Zastavte to, žádají poslanci

Většinou to vysvětlovaly časovou tísní – třeba léky pro své pacienty potřebovaly velmi rychle. Zdravotnický materiál zase prý nemohly soutěžit proto, že je rozptyl cen příliš veliký. „Nemocnice tvrdily, že nemohou vypsat zakázku, když se předem nedá určit její předpokládaná cena," popsal argumenty špitálů Zelenka.

Takové vysvětlení je ale podle něj vratké. „Antimonopolní úřad už jednou vydal rozhodnutí, podle kterého léky mezi komodity s nepředvídatelnou cenou nepatří. Navíc jiné nemocnice vypsat soutěž zvládají," odmítl argumenty špitálů Zelenka. Objem peněz, které nemocnice za neprůhledné nákupy utratí, je také příliš velký. Třeba vinohradská nemocnice dokázala jen za půl roku vydat v režimu bez soutěže více než 180 milionů korun. Bulovka zaplatila 145 milionů korun.

Čtěte také: Aktivisté vs. komunisté. Registr smluv je důvodem rozepří

Nemocnice se brání

Nemocnice, kterých se zjištění týká, se ale brání. „Proti nařčení občanského sdružení Oživení, že Nemocnice Na Bulovce vytváří živnou půdu pro klientelismus, se velmi ohrazujeme. Považujeme to za šíření nepravdivých informací," napsal Deníku mluvčí Bulovky Martin Šalek. Nemocnice podle něj při nákupech soutěží. Objem peněz, které špitál utratil za komodity nakoupené otevřené soutěži, se podle něj za poslední tři roky zvedl dokonce čtyřikrát. „Celková úspora dosáhla právě díky soutěžení 57 milionů korun," uvedl Šalek.

Na skutečnost, že státní špitály nerespektují zákon o veřejných zakázkách, upozornil už Nejvyšší kontrolní úřad. Inspektoři před třemi lety kontrolovali hospodaření a nákupy čtyř fakultních nemocnic – vinohradské, olomoucké, královéhradecké a Všeobecné fakultní nemocnice. Výsledek: nákupy za miliardy se dějí bez soutěže a bez smluv. Třeba jedna z nemocnic dokázala předložit jen tři smlouvy s distributory, přestože ve skutečnosti obchodovala s 230 firmami.

Kontroloři tak nedokázali ověřit, jestli nemocnice nešidí. „Nebylo vždy možné ověřit, zda sjednané ceny odpovídaly cenám fakturovaným pojišťovně a zda sjednané ceny zahrnovaly i slevy," uvedli tehdy kontroloři ve své zprávě. Právě na slevy se přitom špitály vymlouvají – dostanou prý lukrativní nabídku, například padesátiprocentní, po které okamžitě sáhnou. Soutěž pak vůbec neřeší. Podle inspektorů je ale takové jednání nepřípustné, nemocnice by si měly počínat transparentně.

Čtěte také: Lékárny nelegálně vyvezly léky za 149 milionů korun

Registr smluv.Zdroj: Zdroj: Oživení a EconLab