Kremlík skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Vladimír Kremlík
Zeman odvolal Kremlíka. Babiš podá kvůli elektronickým známkám trestní oznámení

"Ano, dohodli jsme se, že tam zůstane v pozici náměstka. Bude panu Havlíčkovi pomáhat v některých věcech, například majetkových," řekl listu Babiš.

Politický náměstek

Podle informací MfD půjde o pozici takzvaného politického náměstka, která byla na ministerstvu dosud neobsazená. Političtí náměstci spadají pod zákoník práce a nemají takovou ochranu jako odborní náměstci.

Babiš se v pondělí rozhodl vyměnit Kremlíka kvůli IT zakázce za 401 milionů korun, která byla podle opozice i premiéra předražená, a navíc na ni nebyla vypsána veřejná soutěž. Havlíček dnes potvrdil, že zakázka bude zrušena.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček
Babiš má problém. ČSSD a komunisté nechtějí Havlíčka na dvou křeslech

Kremlík podle Babiše projekt informačního systému na elektronické dálniční známky manažersky nezvládl. Už v úterý uvedl, že je končící ministr nicméně velice dobrý právník, mohl by proto zůstat v resortu a zabývat se některými konkrétními projekty. Prvního náměstka ministra dopravy Tomáše Čočka a ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyňka Hořelicu kvůli tendru na IT systém dálničních známek přitom předseda vlády vyzval kvůli sporné zakázce k odstoupení.