Sdělilo to dnes ministerstvo vnitra. Borůvka jako velvyslanec spadá pod služební zákon a podle serveru iDnes.cz se chce proti stažení ze Švýcarska odvolat, záležitost by pak musel řešit právě Postránecký.

"Sekce pro státní službu v této věci žádné podání neobdržela," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová. Pokud Borůvka podá odvolání, musí to podle ní udělat u státního tajemníka na ministerstvu zahraničí. "Ten pak má třicetidenní lhůtu pro postoupení odvolání nadřízenému služebnímu orgánu, náměstkovi (ministra vnitra) pro státní správu," doplnila.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) rozhodl o stažení Borůvky kvůli jednání jeho ženy Aleny. Podle ministra je nepřípustné, aby manželka velvyslance útočila v e-mailech a na sociálních sítích na zaměstnance ministerstva, novináře nebo úředníky.

Zaorálek přitom upozornil, že manželka velvyslance není zcela soukromou osobou. Také ona reprezentuje Česko a je v podstatě součástí diplomatického sboru, protože velvyslanec na ni pobírá příspěvek k platu, uvedl ministr o víkendu na twitteru.

Borůvka byl ze Švýcarska stažen do ústředí podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové na dosud neupřesněnou dobu. Vedení diplomatické mise dočasně převzal jeho zástupce Pavel Bednář.

Formálně Borůvka velvyslancem ve Švýcarsku, do jehož působnosti spadá i zastupování české diplomacie v Lichtenštejnsku, zůstává. Z funkce ho může odvolat pouze prezident republiky.