Podle zjištění webu Seznam Zprávy absolvoval Blahut vyšetření na detektoru lži už před dvěma lety. Odpovídal tehdy na 29 otázek. U většiny prošel bez poskvrny. Ve třech klíčových však propadl.

Blahut působí již tři roky na klíčovém postu v instituci, která má za úkol předávat vládě strategické informace o hospodářských událostech a teroristických hrozbách v zahraničí. Podle týdeníku Euro byl v minulosti také příslušníkem Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti a StB.

Ilustrační foto.
Bič na obchodníky. Nevyžádané e-maily by se díky GDPR měly stát minulostí

Podnikatel Lukáš Čadek tvrdí, že mu státní podnik dluží za neuskutečněný obchod 27 milionů korun. Před třemi lety svou verzi příběhu pomocí novinářů zpropagoval. Na poštách prodával šicí boxy nebo drobné hračky a sortiment chtěl rozšířit. Podle pošty nabízel Čadek prodej dárkových poukázek, což ale jevilo známky loterie, ke které neměl podnikatel oprávnění, a i proto ze zakázky sešlo. Pošta v minulosti uvedla, že smlouvu na takový sortiment nikdy neuzavřela.

Následně prý Čadek dostal nabídku, jak celý spor mimosoudně ukončit – za obří úplatek, z něhož měly jít dva miliony pomocí Kamila Choce z ČSSD až k tehdejšímu ministrovi vnitra Milanu Chovancovi a milion přímo ČSSD.

Čadek se proto obrátil na policii a na vedení Úřadu pro zahraniční styky. Výsledkem byla domluva, že se Blahut podrobí vyšetření pomocí detektoru lži. Přesto, že Blahut testem neprošel, následné vyšetřování žádné jeho pochybení neprokázalo. Čadek byl následně obžalován z toho, že si celou pohledávku vymyslel a byl nepravomocně odsouzen k pěti letům vězení.

Jaroslav Hanák a Jan Rafaj ze Svazu průmyslu a dopravy ČR na jednání tripratity
Svaz průmyslu: V programu vlády chybí zavedení eura i zrušení nového mýta