„Místa, kde se tito lidé scházejí, kontrolujeme často, jehly jsme z laviček vytahovali již několikrát. Je to nebezpečné, zvláště když se parku pohybují děti. Snadno by se o jehlu mohl někdo zranit.

Není vyloučené, že mohou být infikované žloutenkou nebo HIV. Partu, která se v parku schází, známe. S některými jsme již měli konflikty, pod vlivem drog se chovají agresivně,“ řekl strážník šumperské městské policie, který si nepřál zveřejnit jméno. Se svým kolegou park obchází několikrát za den. „I když se skupiny narkomanů pohybují i v jiných parcích, do Sadů 1. máje se stahují nejčastěji stejně jako bezdomovci.

V blízkosti totiž mají markety, kde si nakoupí alkohol. My je sice z parku vykážeme, ale ani se tam zase vrátí, stejně jako drogově závislí,“ řekl zástupce ředitele šumperské městské policie Martin Urbánek.

Fígle na policii

Zvláště bezdomovci mají již své fígle, jak na strážníky vyzrát. Víno si třeba nalévají do obalů od džusu. Mohou si být jistí, že obsah krabice nikdo ochutnávat nebude.

Lidem závislým na drogách se věnuje šumperské K- centrum Krédo, které spadá pod obecně prospěšnou společnost Pontis. Terénní program, jehož smyslem by bylo podchytit právě takové skupinky drogově závislých jako je ta v Sadech 1. máje, vykonává K- centrum jen jako okrajovou činnost. „V našem K- centru nabízíme výměnný program zdravotnického materiálu, klienty samozřejmě poučujeme, že použité jehly a stříkačky by měly u nás odevzdat. Mají informace o možných rizicích,“ sdělil Vladimír Přibyl z šumperského K- centra.