Podle zhruba desítky monitorujících policistů se zatím akce na státní hranici obešla bez konfliktů.

Pět metrů dlouhé a 2,5 metru vysoké mobilní hrazení má imitovat beton, nahoře bude ostnatý drát. Odhalit se má v neděli po poledni. Podle Bartoše jde o symbolické gesto, tedy co by strana chtěla udělat, kdyby byla u moci.

Plot podle něj bude „mobilní efektní stavebnice". „Dneska ho postavíme a budeme ho také střežit," uvedl Bartoš. Podle něj nejde o masovou akci, ale doufá, že se přijdou lidé z okolí.

Soukromá akce

„Shromáždění jsme dnes zrušili. Bude to tedy taková naše soukromá akce," řekl Bartoš. Podle svolavatele Miroslava Timury splnila strana veškeré náležitosti podle českého právního řádu, koná se na pozemku obce Rybník. „Protože si vážíme životního prostředí a vzhledem k tomu, že jsme v CHKO Český les, tak bylo shromáždění dnes ukončeno a zrušeno ještě předtím, než začalo," dodal. Timuru dnes kontaktovala i bavorská policie.

„Akce sice byla oznámená, ale nic se tu nekoná," řekl na místě ředitel CHKO Český les Tomáš Peckert. Svolavatel ústně přislíbil, že bude zrušena. „Děláme běžná opatření v souvislosti s citlivým územím jako je CHKO a státní hranice," řekl náměstek krajského ředitele policie Rudolf Císař. K žádnému incidentu zatím nedošlo.

Bartoš byl zadržen 29. dubna, po domovních prohlídkách a výslechu byl propuštěn. Podle policie se dopustil trestných činů hanobení národa a podněcování k nenávisti vůči skupině osob a také popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Policie zvažovala uvalit na něj vazbu, což se nakonec nestalo, protože prý Bartoš slíbil, že nebude v protiprávním jednání pokračovat.