Videomapping připomněl, že památná budova stojí díky sbírce, na které se před 150 lety podílely široké vrstvy obyvatel. Přihlížející se mohli po stáhnutí aplikace do svého mobilního telefonu či tabletu online připojit k videomappingu a projekci na fasádu Národního divadla spoluvytvářet.

V první fázi minihry hráči sbírali padající mince a pomáhali divadlo "postavit" z jednotlivých stavebních bloků. Následně fasáda historické budovy ožila vnitřní výzdobou. Oslavu úspěchu však přerušil požár a hráči byli vystaveni výzvě hořící divadlo uhasit. "Je to taková volnější a hravější chvíle, které připomíná vznik Národního divadla jako symbolu české kultury a státnosti," uvedl ředitel ND Jan Burian.

Zázemí na Střeleckém ostrově

Pro videomapping byla vybrána strana historické budovy směřující k řece. Projekci promítali z technického zázemí umístěného na pravém břehu Střeleckého ostrova.

ND bylo poprvé otevřeno 11. června 1881 na počest návštěvy korunního prince Rudolfa premiérou Smetanovy Libuše, komponované začátkem sedmdesátých let pro tuto příležitost. Prvním ředitelem divadla byl jmenován operní zpěvák a pedagog Jan Nepomuk Maýr. Odehrálo se v něm ještě dalších jedenáct představení, než byla budova uzavřena pro dokončovací práce. Uprostřed nich, 12. srpna 1881, došlo k požáru, který zničil měděnou kupoli, hlediště, oponu od Františka Ženíška i jeviště divadla.

Požár byl pochopen jako celonárodní katastrofa a vyvolal obrovské odhodlání pro nové sbírky: za 47 dní byl vybrán milion zlatých. Na sbírku přispělo celkem 45 procent lidí z Prahy. Budovu po požáru dokončil architekt Josef Schulz. Obnovené divadlo bylo otevřeno 18. listopadu 1883 opět představením Smetanovy Libuše.