Sledovali jsme ON-LINE

„Policie se o akci dozvěděla na základě operačních informací a poté se informace potvrdila na internetu. Připravila opatření, aby zabránila případným výtržnostem a napadání mezi jednotlivými osobami,“ sdělila na místě mluvčí jihočeské policie Anna Drdová. Sraz členů Národní strany byl plánovaný na jedenáctou hodinu.

V půl dvanácté jich přišla k pietnímu místu necelá dvacítka. Až k pomníku je policie nepustila. „Policie ohraničený prostor uzavřela, aby nedošlo k trestnému činu. Akce nebyla ohlášená, takže se řídí obecnými pravidly,“ vysvětlil na místě policejní velitel Martin Souček. „Měli jsme v plánu dostat se blíž, ale to je jedno,“ řekl Miloš Vacek z Národní strany.

Součástí akce byla také instalace cedulí, směrovek po okruhu, kterým se k pomníku chodí.
„Národní strana instalovala před třemi lety v Letech nedaleko památníku kámen s nápisem Obětem. Ještě před plánovaným odhalením ho ale nechal odvézt současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Jde v podstatě o informační navigační systém. Rozmístili jsme asi šest tabulí a ještě máme v plánu nějaké umístit,“ uvedl dále Miloš Vacek.

Dětské šampaňské

Tabule byly na místa dány přesto, že policie aktéry upozornila, že se dopouští přestupku. „Můžeme se na to dívat z pohledu orientačně dopravního značení, které samozřejmě musí být schváleno, nebo jako na reklamní tabuli. Nikdo nesmí umístit na cizí pozemek jakékoliv zařízení. Osoby, které cedule umístily, jsme dokumentovali a budou oznámeny do správního zřízení. Jde o přestupek,“ pokračoval policejní velitel Martin Souček.
Předsedkyně Národní strany Petra Edelmannová poté pokřtila dětským šampaňským s šéfem autorského týmu Jiřím Gaudinem publikaci Konečné řešení Otázky cikánské (nejen v Českých zemích).

Tím akce skončila a příznivci Národní strany v klidu odešli. Většina Romů z Písku o nedělní akci nevěděla. Křest publikace u pomníku se jim nelíbí. „Je to přece veřejné místo, může tam přijít, kdo chce. O této knize jsem už slyšel a je to podle mě provokace,“ řekl jeden z romských obyvatelů Písku, který nechtěl být jmenován. Gaudin s ním nesouhlasí. „Není to žádná provokace. Je to seriózní vědecká práce, na které se podíleli akademici a ekonomové. Nejsou tam ani věci, které by odporovaly zákonům,“ řekl Gaudin.

Čekání na miliony

Památník obětem romského holocaustu v Letech u Písku odhalil v roce 1995 tehdejší český prezident Václav Havel. Romští aktivisté nyní usilují o peníze na vybudování lepších přístupových cest. Jihočeský kraj jim ústy hejtmana Jiřího Zimoly nedávno přislíbil, že sežene z ministerstva desítky milionů korun na zlepšení nynějšího prostředí. Romům vadí vepřín, který stojí u místa, kde za druhé světové války byl sběrný cikánský tábor. Usilují už několik let o jeho zbourání a přestěhování, což by ale stálo stovky milionů korun.

Fakta z historie romského tábora

Táborem u obce Lety prošlo od srpna 1942 do května 1943 celkem 1309 romských vězňů, mužů, žen a dětí. 326 jich zde zemřelo, ostatní byli odvezeni do koncentračního tábora v Osvětimi. Památník obětem romského holocaustu odhalil v květnu 1995 tehdejší český prezident Václav Havel.