„Stojíme si za novinářskou integritou našeho seriálu: vše zachycené během našeho natáčení v Praze je věrným odrazem skutečných podvodů. V žádném okamžiku jsme nepoužili herce a podvodníci byli informováni o přesné povaze naší produkce až poté, co náš moderátor podvod zažil – aniž by sám dopředu věděl, co se stane," sdělila Lada Dobrkovská ze společnosti Channels, která stanici zastupuje v Česku a na Slovensku. Události zdokumentované v pražské epizodě podle ní představují skutečné podvody, které se mohou odehrát ve kterémkoli turistickém městě na světě.

Falešné drogy

Televizní kanál National Geographic se na Prahu zaměřil v pořadu Město podvodů. Dokument ukazuje několik situací okradení turistů v centru Prahy, například v erotickém klubu bez poskytnutí jakýchkoli služeb, podvodným taxikářem nebo falešnými drogami. Podle deníku Právo ale pražští kriminalisté zjistili, že dokument byl natočen s najatými figuranty v dávno zavřeném klubu nebo s taxislužbou, která je několik let v likvidaci.

Zástupkyně National Geographic již dříve uvedla, že běžnou praxí všech televizních produkcí je upozornění účastníků na povahu natáčení a získání souhlasu osob, které v pořadu vystupují. Účastníkům je někdy také poskytnut honorář a po skončení natáčení je jim vyplacena odměna za ušlý zisk, za natáčení v exteriérech nebo poplatky za rušení, v závislosti na jejich zapojení do epizody a roli v ní.

Je to riziko

Stanice v této souvislosti dále upozornila, že je lidskou přirozeností, když osoby zapojené do nelegálních aktivit nadále klamou, i když stojí před strážci zákona. „Je to riziko, které podstupujeme při tvorbě seriálu, jenž vrhá světlo na podvody, které se mohou vyskytnout v každém významnějším turistickém centru," poznamenala Dobrkovská a doplnila, že produkční tým dodržel příslušný protokol pro natáčení seriálu při použití vysoce kvalitních skrytých kamer i následných hovorů na kameru.

Stanice National Geographic Channel vysílá ve 171 zemích. Společnost National Geographic Channels International vedle tohoto programu dále provozuje například kanály Nat Geo Wild, Nat Geo Adventure a Nat Geo Music.

ČTĚTE TAKÉ: National Geographic ukázal Prahu jako centrum podvodu, město se brání