Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka o tom informoval v pondělí na twitterovém účtu. „Připomínáme, že každý provozovatel musí dodržovat předpisy v oblasti požární ochrany a dodržovat protipožární opatření,“ uvedl mluvčí Kavka s tím, že kontroly proběhnou v prvním čtvrtletí roku. „Poté výsledky vyhodnotíme, a pokud by byla situace nějak dramatická, budou následovat další kontroly. To je ale až krajní možnost,“ dodal Kavka v rozhovoru pro ČTK.

Podle hasičů jsou v Praze dva typy únikových místností. Jedny fungují samostatně, druhé jako součást zábavních komplexů. Kontrolám budou podléhat oba typy. Kavka na twitteru dodal, že obecně každý objekt a činnost je nastavena v Požárně bezpečnostním řešení, které musí provozovatel mít a schvaluje jej hasičský záchranný sbor.

Opatření v Polsku
Polské úřady po páteční tragédii zavřely 13 areálů provozujících únikové hry. Zkontrolováno jich bylo zatím asi 180 z přibližně 1100 v zemi. Premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že budou uzavřeny všechny podniky s únikovými hrami, které nesplní bezpečnostní předpisy.

Preventivní opatření spustila tragédie v zábavním parku v Koszalinu na severu Polska. Pětice patnáctiletých dívek chtěla únikovou hrou oslavit narozeniny jedné z nich. V areálu ovšem začalo hořet a dívky se v místnosti, ze které se v rámci hry snažily dostat, udusily. Bezprostřední příčinou požáru byla podle prokuratury netěsná nádoba s plynem. Znalci mají konečný názor vyjádřit za několik dní.

Likvidační pokuty nehrozí

Pražští hasiči se proto chtějí zaměřit především na únikové cesty, aby nedošlo k něčemu podobnému i u nás. Případné sankce závisejí na konkrétním pochybení. Hasiči mohou nařídit okamžité odstranění závady, uložit blokovou pokutu ve výši několika tisíc korun, nebo poslat případ do správního řízení, kde může být pokuta výrazně vyšší. V krajním případě hrozí i uzavření provozovny. „Účelem kontrol ale v žádném případě není rozdávat likvidační pokuty,“ upozornil Kavka.

Standa z týmu provozující únikové hry pod názvem Dostaň se ven! v Praze 8 na facebookové stránce fanoušky ubezpečil, že tato situace v Libni nehrozí. „U nás jste v naprostém bezpečí. Procházíme revizemi dle vyhlášky a v každé místnosti máme nainstalovaný detektor kouře a hasicí přístroj. Zároveň každý únikový tým má u sebe klíčenku se všemi klíči pro případ nouze,“ napsal s tím, že mu hlava nebere, jak mohl polskou tragédii vůbec někdo dopustit.

V Česku není otevřený oheň ani plyn

„V Česku neexistuje, aby se při hře manipulovalo s otevřeným ohněm, dřevo musí být nehořlavě natřeno,“ řekl ČTK Tomáš Kučva, jednatel společnosti The Chamber, jednoho z největších provozovatelů únikových her v Česku. Podle něj se v českých „únikovkách“ nepoužívá ani plyn. Platí několik pravidel. Zelené tabulky musí například každých pět metrů jasně označovat únikové východy, instalovány jsou požární hlásiče, únikové cesty mají předepsanou šířku.

„V Chamber nezamykáme návštěvníky v místnostech, všechny dveře za nimi zůstávají odemknuty. Pokud je někde potřeba mít zamčeno kvůli atmosféře, zámky jsou elektromagnetické,“ uvedl Kučva. Každou hru celou dobu hlídá obsluha, takzvaný roommaster. „Když se něco stane, roommaster vše odpojí elektronicky a vše se otevře,“ podotkl Kučva. Opatření podle něj mohou být hodně nákladná. Normální zámek stojí 300 korun, elektromagnetický už je ovšem v řádech tisíců.