"Za velkou část dětských úrazů mohou pády z kola, in-line bruslí nebo skákání na trampolíně. Objevuje se také nový trend, a to zranění na elektricky poháněných koloběžkách a skateboardech," uvedl ředitel pojištění osob v Kooperativě Ondřej Poul. Rodiče podle něj nejčastěji hlásí úrazy typu řezné rány, podvrtnutý kotník, pohmoždění nohy či ruky a zlomeniny prstů. Ve škole se děti nejčastěji zraní při míčových hrách, výjimečné nejsou ani pády z podtrhnuté židle.

Oběd ve školní jídelně - Ilustrační foto
Polovina dětí nedojídá školní oběd. Tuny jídla končí v koši

K nárůstu počtu úrazů přispívá zahájení školní docházky. Kooperativa v září registruje proti ostatním měsícům desetiprocentní nárůst počtu úrazů u dětí ve věku 6 až 19 let. Zranění v prostorách školy jsou většinou lehčího charakteru. "Zhmožděniny, podvrtnutí, ale dost často také úrazy zubů, obličejové části, podlitiny. Každoročně ale evidujeme i několik závažných zlomenin," podotkl Poul.

Nejčastěji utrpí úraz děti druhého stupně základní školy ve věkové kategorii 11 až 15 let, doplnil ředitel úseku životního pojištění České podnikatelské pojišťovny Marek Woitsch. Podle statistik si děti nejvíce úrazů přivodí při sportovních aktivitách. Následují zranění, které se stanou v domácím prostředí. Neméně je úrazů dopravních a školních. Statisticky vyšší úrazovost byla zjištěna u chlapců, dívky jsou zřejmě opatrnější a méně riskují, dodal.

Rizikovější než prázdniny

Mluvčí Allianz Václav Bálek upozornil na to, že září v počtu nahlášených dětských úrazů převyšuje i jinak vcelku rizikové prázdninové měsíce červenec a srpen. Druhým vrcholem po září jsou únor a březen, do nichž se promítají úrazy ze zimních sportů. Naopak z pohledu četnosti zranění je nejklidnějším měsícem prosinec. Ročně likvidátoři Allianz zaznamenají v průměru 8000 dětských úrazů a jejich počet má v posledních letech stoupající tendenci. Více než polovina těchto úrazů se stane mimo domov.

Nakupování školních potřeb. Ilustrační snímek
Školní pomůcky opět podražily. Nejvíce rodiče zaplatí za aktovku

Pojišťovny se shodují na tom, že u dětí v prvním týdnu školy evidují méně úrazů. Svůj podíl na tom podle nich má i Policie ČR. Ta podle mluvčí Policejního prezidia Lenky Sikorové zvýší dohled na rizikových přechodech pro chodce u základních škol. "Musíme však stavět na systematickém přístupu - na kvalitní dopravní výchově ve školách, ale hlavně na příkladu vlastních rodičů. Právě oni jsou pro děti tím hlavním měřítkem, jak se chovat na silnicích. Nikdo z nás určitě nechce, aby si děti myslely, že přecházet na červenou, když nevidím auto, se může," řekl zástupce Platformy VIZE 0 Roman Budský.