V úterý vznikla nová platforma kolem vicepremiéry Karolíny Peake, kolika disponuje hlasy, není jisté. Když nebude podle Nečase do pondělí jasné, že kabinet bude mít ve sněmovně dost hlasů, dá přednost předčasným volbám.

„Je vyloučené, aby se vláda opírala o poslanecký klub, který zevnitř nebo ze zákulisí řídí člověk odsouzený za korupci,“ uvedl Nečas s tím, že spolupráci VV občanští demokraté zatím nevypověděli. Odpoledne bude jednat grémium ODS.

Nechce postupnou agónii

„Nepřistoupím na žádný způsob postupné agónie této vlády zmítající se v závislosti na tom, jak se vyspí jeden poslanec či poslankyně, žádné těsné většiny 101 nebo 102 nemají smysl. Ta vláda musí mít tah na branku,“ uvedl.

„Bezpečná většina je taková, která není nebezpečná,“ vyhnul se odpovědi na klíčovou otázku. Uvedl, že se v nejbližších dnech odehraje celá řada veřejných i zákulisních jednání.

Peake v úterý odešla z VV a oznámila, že zakládá novou platformu. Vyzvala své stranické kolegy, aby ji následovali. Aby vláda měla ve sněmovně alespoň většinu 101 hlasu, muselo by Peake následovat nejméně sedm dalších poslanců VV. Jistých jich podle dosavadních informací má zatím pět.

Prohlášení premiéra Petra Nečase k aktuálnímu politickému dění

Přepis prohlášení premiéra Petra Nečase k aktuálnímu politickému dění:

Situace se poměrně dramaticky vyvíjí. Dnes bude probíhat a samozřejmě i v dalších dnech celá řada jednání, ať již jednáních otevřených nebo zákulisních. V každém případě chci ale sdělit, že jako předseda vlády považuji za vyloučené, aby moje vláda nadále pokračovala s tím, že bude založena na spolupráci s poslaneckým klubem, jehož členem je člověk odsouzený za korupci, byť nepravomocně.

Nepřistoupím ani na to, aby vláda pokračovala a byla založena na spolupráci s poslaneckým klubem, kde sice formálně člověk odsouzený za korupci nebude, nicméně fakticky ho ze zákulisí bude řídit, tak jako řídil celou řadu věcí v minulosti.

Musím také říci, že trvá má teze, že vláda má smysl jen tehdy, bude-li schopna realizovat svůj program konsolidace veřejných financí a modernizačních reforem. To znamená, musí to být vláda, která má skutečně bezpečnou většinu.

Nebudu-li mít nejpozději do pondělka k dispozici jasnou informaci, že vláda má tuto bezpečnou většinu, je správným řešením uspořádání předčasných voleb do poslanecké sněmovny ještě v červnu letošního roku.

Nepřistoupím na žádný způsob postupné agónie této vlády zmítající se v závislosti na tom, jak se vyspí jeden nebo dva poslanci či poslankyně, žádné těsné většiny sto jedna, sto dva, nic takového nemá smysl. Vláda musím mít tah na branku, musí být schopna realizovat svůj program konsolidace veřejných financí, snižování schodku veřejných financí a realizace programu modernizačních reforem.

Žádnou podobnou agónii nepřipustím, v tom případě navrhnu své politické straně, abychom se vrátili k rychlému odstartování primárních voleb v ODS, jednání s dalšími politickými partnery o rozpuštění sněmovny a konání voleb do šedesáti dnů podle ústavy od rozpuštění sněmovny.

Zdroj: Úřad vlády