Ačkoliv předseda VV Radek John s ležérním úsměvem pravil, že rozpočtové záležitosti jsou ten nejmenší problém, je to poněkud jinak.

Nejde zdaleka jen o shodu na zvýšení obou sazeb DPH o jedno procento či na jiném schématu valorizace penzí. Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek předestřou véčkařům nekompromisní harmonogram úspor ve výši 126 miliard na příští dva roky. Jen ve školství se má škrtnout 20 miliard, což bez snižování učitelských platů nepůjde. Dramaticky se má šetřit i u policie a v hasičském sboru, tedy dřívějších resortech VV.

Na tohle vše že by Vít Bárta kývl? Včetně toho, že „jeho“ křeslo na ministerstvu dopravy i po případném osvobozujícím rozsudku bude zahřívat Pavel Dobeš, který veřejně vypověděl zakladateli VV poslušnost?

Bártovo znovuzrození

Těžko si lze také představit, jak by vypadala komunikace mezi ministry a poslaneckým klubem vedeným Vítem Bártou. Zákonné návrhy, jež by odkývali véčkaři ve vládě, by zdaleka neměly jisté jejich hlasy ve sněmovně. Pro premiéra nepřijatelné východisko. Stejně jako Bártovo ministerské znovuzrození. 
„V případě pozitivního soudního výsledku pro pana Bártu, což mu lidsky přeju, by mohl následovat požadavek na jeho jakousi rehabilitaci a návrat. 
A potom pokus tímto vydírat vládu. To je pro mě nepřijatelné,“ řekl premiér v MfD.

Není tedy divu, že jak ODS, tak TOP 09 horečně připravují předčasné volby. Premiér přiznal, že o tom, jak by měly proběhnout, má jasno zhruba dva týdny.

„Tak skončíme v opozici, no a?“ ptá se šéf ODS. Po skandálu s duem Bém-Janoušek by si největší pravicová strana v nevládním závětří možná ráda doléčovala rány.

Trumfy ale nebudou při dnešním jednání držet Petr Nečas ani Vít Bárta. Ty třímají odbojní ministři VV Karolína Peake, Pavel Dobeš a Kamil Jankovský. Pokud nepodají demisi, nikdo je odvolat nemůže. Kromě premiéra.

Puč proti VV

Ale proč by to dělal, když mu projevují věrnost až za hrob vlastní partaje?
Bylo by dobré vědět, kolik poslanců VV za třemi renegáty stojí. Je-li to bezpečná většina, po níž premiér volá a jíž podmiňuje pokračování trojkoaličního kabinetu, není co řešit. Takové vyústění krize by paradoxně dalo za pravdu Bártově teorii o puči proti VV.

Akorát jejich reálnými aktéry nejsou outsideři Kristýna Kočí a Petr Tluchoř, ale těžké váhové kategorie – Petr Nečas, Miroslav Kalousek a 
Karolína Peake.

Co chtějí politické strany podle Deníku.