O vládním angažmá jednal Nečas s poslancem a ekonomickým expertem strany Michalem Doktorem.

Doktor dnes řekl, že s Nečasem o vedení ministerstva průmyslu a obchodu hovořil. „Pan premiér i má rodina mou odpověď zná,“ řekl. Další schůzka s předsedou vlády kvůli této věci už zřejmě následovat nebude, dodal. „S panem premiérem jsme probrali vše, co je potřebné vyhodnotit, a ta rozvaha je tím uzavřena, ta volba už je jenom na panu premiérovi a já to naprosto respektuji,“ uvedl Doktor.

Média i poslanci ODS zmiňovali mezi možnými nástupci Kocourka také předsedu poslanců ODS Zbyňka Stanjuru či někdejšího ministru průmyslu Martina Římana. Stanjura dnes nechtěl komentovat, zda s Nečasem o vstupu do vlády jednal. „Pan premiér má ústavní právo jmenovat ministra, nic víc, nic méně k tomu říkat nebudu,“ řekl.

Kocourkovu rezignaci přijal premiér ve středu poté, co ministr vysvětlil svou finanční transakci se společností Key Investments v roce 2008 snahou „odklonit“ rodinné finance tak, aby se jich netýkalo jeho tehdejší rozvodové řízení. Na účtu jeho matky se tehdy objevily dluhopisy, které při prodeji vynesly přes 16 milionů korun. Jeho odchod po nepodařené tiskové konferenci, kde věc vysvětloval, pak začali žádat i politici vládní koalice a jeho vlastní ODS.

S premiérem se tehdy Kocourek dohodl, že vládu opustí v pondělí. Dnes má dlouho plánované jednání s ruským vicepremiérem Alexandrem Žukovem.

Zatím není jisté, zda sebou na Hrad Nečas v pondělí přiveze rovnou i Kocourkova nástupce či alespoň se svou volbou seznámí hlavu státu.

Vizitky politiků, o nichž se nejvíce spekuluje jako o možných nástupcích Martina Kocourka (ODS) v čele ministerstva průmyslu a obchodu

Michal Doktor
Datum a místo narození: 2. října 1967 v Lomnici nad Lužnicí
Vzdělání: maturoval na gymnáziu v Českých Budějovicích (1985)
Kariéra: začínal jako pomocný dělník na státním statku, v letech 1985 až 1988 pracoval jako programátor, poté působil deset let v družstvu Jipro (jako ekonom a později člen představenstva) a v roce 1998 byl několik měsíců ekonomem ve spediční firmě
Působení v politice: od roku 1991 je členem ODS, v letech 1990 až 2002 zasedal v zastupitelstvu Lomnice nad Lužnicí (od roku 1992 byl šest let radním); od roku 1998 je poslancem, působil zejména v zahraničním a rozpočtovém výboru, od loňského července pak je místopředsedou rozpočtového výboru
Rodina: rozvedený, má dva syny a dceru
Ostatní:
- Působil v dozorčí radě České konsolidační agentury (2001-2007), v roce 2007 zasedl v dozorčí radě pivovaru Budvar, od loňského roku je společníkem firmy Audrey's Invest.
- V minulosti vzbudil pozornost, když od roku 2005 usilovně prosazoval odškodnění klientů zkrachovalých bank a příslušné paragrafy pak prosadil jako takzvaný "přílepek" k zákonu o zrušení Fondu národního majetku. Normu ale právě pro její formu zrušil Ústavní soud.

Jan Kubata
Datum a místo narození: 2. května 1967 v Karlových Varech
Vzdělání: Pedagogická fakulta Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, aprobace tělesná výchova a zeměpis
Kariéra: krátce učil na karlovarském gymnáziu, do roku 1994 pracoval ve firmě Skloba a poté se až do roku 2002 věnoval podnikání ve dřevozpracujícím průmyslu
Působení v politice: od roku 1998 je členem ODS, od listopadu 2009 je předsedou strany v Ústeckém kraji; v roce 2002 zasedl v zastupitelstvu Ústí nad Labem; později se stal náměstkem primátora a v červnu 2006 vystřídal Petra Gandaloviče v čele magistrátu, primátorem byl do podzimu loňského roku; v letech 2004 až 2008 byl krajským zastupitelem, letos v březnu se stal poslancem, když opět nahradil Gandaloviče, který zamířil na místo velvyslance v USA
Rodina: ženatý, má dceru a syna
Ostatní:
- Kubata se aktivně věnoval běhu na lyžích - od roku 1985 do roku 1987 byl členem reprezentačního družstva juniorů v běhu na lyžích a několikanásobným mistrem republiky.
- Působil jako předseda představenstva HC Slovan Ústí nad Labem, nyní tam zasedá v dozorčí radě.
- Podle obchodního rejstříku působí dosud v dozorčí radě Severočeských vodovodů a kanalizací, v minulosti zasedal v orgánech ústeckého dopravního podniku, Spolku pro chemickou a hutní výrobu nebo firmy Oleofin.

Martin Říman
Datum a místo narození: 11. května 1961 ve Frýdku-Místku
Vzdělání: absolvoval Elektrotechnickou fakultu Vysokého učení technického v Brně (1985) a bakalářské studium správního práva na Právnické fakultě Masarykovy univerzity Brno (1995)
Kariéra: programátor v JZD Fryčovice, 1986-1988, poté do roku 1990 pracoval ve Výzkumném ústavu hutnictví železa v Dobré na Frýdecko-Místecku; přednosta Okresního úřadu ve Frýdku-Místku (1994-1996)
Působení v politice: místostarosta Frýdku-Místku (1990-1994), od roku 1991 člen ODS; od července 1996 do ledna 1998 ministr dopravy; v letech 2002 až 2010 zasedal ve sněmovně, kde působil v hospodářském výboru; od září 2006 do května 2009 ministr průmyslu a obchodu; od července 2010 je šéfem poradců premiéra Petra Nečase (ODS) a od loňského srpna zasedá v dozorčí radě ČEZ, kterou od září 2010 až do letošního odchodu Martina Romana z čela firmy právě do čela dozorčí rady také vedl
Rodina: ženatý, má syna a dceru
Ostatní:
- V roce 1998 vedl volební kampaň ODS pro senátní a komunální volby.
- V minulosti zasedal například v dozorčí radě Fondu národního majetku (1999-2002) nebo orgánech Severomoravských vodovodů a kanalizací (1992-1995) či Severomoravské energetiky (2000-2002).