„Vedení ministerstva práce a sociálních věcí … v podobě minimálně tehdejšího prvního náměstka (Vladimíra Šišky) rozhodlo svévolně, rozhodlo nezodpovědně, rozhodlo proti vůli vlády," prohlásil Nečas. „Konkrétní provedení, které provedlo tehdejší vedení MPSV, vyrobilo neživotaschopný zmetek, který není opravitelný, a tudíž podle mého nejhlubšího přesvědčení nemůže pokračovat," dodal premiér.

Exministr a místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek se proti premiérovým slovům ohradil. Legislativní rámec podoby sKarty schválila vláda i Sněmovna včetně všech poslanců ODS, připomenul. Podmínky pro uzavření smlouvy se spořitelnou a nakonec i její text byly zveřejněny na webu ministerstva. „Jestli to někdo nesledoval nebo neuměl či nechtěl, tak je to skutečně jeho problém, byť by se jednalo o předsedu vlády," podotkl Drábek..

Smlouva s Českou spořitelnou patřila k nejkritizova­nějším částem projektu sKaret. Ministerstvo pod vedením Jaromíra Drábka (TOP 09) uzavřelo smlouvu na 12 let loni v lednu. Podle kontraktu by mělo přes karty putovat 98 procent peněz. Ministerstvo se zavázalo k tomu, že nepodnikne nic, co by tuto sumu zmenšilo. Podle smlouvy by se v budoucnu mohly vyplácet na sociální kartu i důchody a resort by o to také měl usilovat.

Vláda už dvakrát odmítla návrhy současné ministryně práce Ludmily Müllerové (TOP 09) na úpravu systému sKaret a doporučil a jí projekt zrušit. Ministryně pokládá za potřebné nejprve vyčíslit náklady, které by to stálo, a o jejichž stanovení dnes Nečase žádal Sobotka. Spořitelna už dřív naznačila, že systém banku stál asi 300 milionů korun. Podle šéfa ČSSD by odškodné mělo být vyplaceno „způsobem, který nezatíží veřejné rozpočty". Zdroj financování ale Sobotka nenavrhl.

Premiér hájil i Hegerovu prohibici

Premiér v rámci interpelací také musel hájit částečnou prohibici, kterou ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) nařídil kvůli otravám metanolem. Musel se vyrovnat i s výtkami komunistky Kateřiny Konečné k jeho časté absenci při projednávání písemných interpelací. Nečas zdůraznil, že interpelaci nepohrdá, ale zásadním smyslem písemných interpelací je jeho písemná odpověď. Další ústní projednávání by mělo být výjimečné a poslanci by je neměli vyžadovat, když s odpovědí politicky nesouhlasí, uvedl premiér.