Šéf diplomacie a TOP 09 velmi kritizoval předsedu vlády za to, že se v pondělí v Bruselu k rozpočtovém paktu nepřipojil. Už dřív hovořil i o tom, že nebude sedět ve vládě, která by vedla Česko mimo hlavní proud evropské integrace.

Schwarzenberg byl tento týden v zahraničí. Na postoj Nečase v Bruselu reagoval ostrými slovy o ohledech na národněsocialistické křídlo v ODS a o poškození státních zájmů. Nečas následně řekl, že by měl ministr zahraničí vážit slova. Sám prý jednal v souladu s mandátem vlády. Premiérovo stanovisko k paktu podpořil prezident Václav Klaus i nejmenší koaliční strana Věci veřejné, ostrá kritika zazněla vedle TOP 09 i od opoziční ČSSD.

O tom, s jakým postojem ke smlouvě půjde TOP 09 do dalších jednání, bude podle šéfa poslanců strany Petra Gazdíka v úterý jednat předsednictvo a poté poslanecký klub. Následně by se měli sejít Nečas a Schwarzenberg. "Je pravděpodobné, že ke schůzce pana premiéra s ministrem zahraničí dojde v úterý na okraj jednání sněmovny. Přesný čas zatím není znám," sdělil ČTK Osúch.

Podle Gazdíka chce Nečas informace o evropském rozpočtovém paktu a jednání v Bruselu mimořádně zařadit ve čtvrtek na program schůze sněmovny. ČSSD žádá k fiskální smlouvě mimořádnou schůzi dolní komory, stejně jako k problémům s vyplácením sociálních dávek a situaci ohledně čerpání peněz z EU ministerstvem školství. Koalice zatím tyto návrhy pravidelně odmítá. Její představitelé tvrdí, že pro debaty je prostor ve výborech.

Drábek: Je čas na vyjednávání

Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) dnes v České televizi řekl, že premiér smlouvu neodmítl, když se k ní v tuto chvíli nepřipojil. Do března, kdy má být podepsána, je podle něj na vyjednávání čas. Nechtěl ale mluvit o tom, jaký by mohl být výsledný kompromis a postoj Česka. O smlouvě chtějí s vládou jednat i odbory, a to na tripartitě. Podle šéfa odborového svazu Kovo Josefa Středuly by totiž český odmítavý postoj mohl ohrozit pracovní místa.

K dohodě se v pondělí v Bruselu rozhodlo připojit 25 z 27 zemí EU. Británie svou účast odmítla už loni. Fiskální pakt předepisuje dluhovou brzdu a automatické sankce pro rozpočtové hříšníky. Rozhodnutí českého státu překvapilo evropské politiky i zahraniční tisk. Nečas ale podle svých slov jednal v souladu s mandátem, který mu dala vláda pro účast na vrcholné schůzce. Zahraničněpolitický konflikt rozdělil i českou levici. ČSSD Nečasovi vyčetla špatné strategické rozhodnutí a zbabělý a nesrozumitelný postoj, KSČM ho naopak podpořila.

Státy, které se ke smlouvě připojí, by měly dodržovat přísná rozpočtová pravidla. Do svého právního řádu by měly zakotvit to, že by jejich strukturální rozpočet měl být v podstatě vyrovnaný nebo v přebytku.