Zvolení Sobotky šéfem sociálních demokratů podle něj není překvapením. ČSSD nyní bude mířit více doleva směrem ke komunistům, míní šéf poslaneckého klubu Top 09 Petr Gazdík. Ministr dopravy a vlivný muž Věcí veřejných Vít Bárta naopak doufá, že vláda nyní bude moci s opozicí navázat zodpovědnou debatu o chystaných reformách.

Nečas v tiskovém prohlášení Sobotkovi nejprve pogratuloval k vítězství. Volba prý pro něho není překvapením, protože se Sobotka „mezi špičkami sociálních demokratů pohybuje již řadu let“. Předseda vlády a ODS se však vzápětí pustil do kritiky svého opozičního protějšku. „Nepředpokládám, že v ČSSD dojde pod novým předsedou k odklonu od politiky populismu,“ uvedl Nečas.

„Přesto jsem připraven s demokratickou opozicí trpělivě jednat o připravovaných reformách a dalších krocích, které chystá vládní koalice,“ dodal předseda vlády.

Gratuloval i Bárta

S gratulací se připojil i ministr vnitra Bárta. „Doufám, že nyní nastane zodpovědná debata nad důchodovou i zdravotní reformou bez potřeby být apriori proti,“ zveřejnil na své stránce na sociálním serveru Facebook. „Jsme rádi, že ČSSD má konečně předsedu. Vyjednávání o chystaných reformách tak nebudou zatížena žádnou předvolební rétorikou či nervozitou,“ řekl předseda VV Radek John.

Do Sobotkovy otevřené kritiky se pustil předseda poslaneckého klubu Top 09 Gazdík. Sobotkovo vítězství podle něj pro sociální demokracii znamená „určitě jasné vymezení té brutální rétoriky. Toho, že se ČSSD bude přiklánět ke komunistům a nalevo,“ řekl Gazdík. Sobotka je podle něj člověk „odtržený od reality,“ protože sedí už mnoho let v parlamentu". „Pan Sobotka při řízení ministerstva financí v době konjunktury dokázala vyprodukovat schodkový rozpočet. Pro tuto zemi to není dobrá zpráva,“ vysvětlil Gazdík.

Podle Filipa je jediná levicová strana KSČM

Předseda KSČM Vojtěch Filip v České televizi v reakci na volbu řekl, že je přesvědčen o tom, že nepovede ke změně vztahů komunistů a sociální demokracie. „Ty vztahy jsou nastaveny, Bohuslav Sobotka byl úřadujícím předsedou, teď je zvoleným předsedou,“ uvedl Filip. Jedinou levicovou stranou v Česku podle něho zůstává KSČM, sociální demokracie podle něho „kopíruje některé postupy, které jsou spíše neoliberální než levicové“.

Filip dále uvedl, že by si přál lepší komunikaci v rámci opozice. První věc, kterou chce se Sobotkou v úterý prodiskutovat, je postup opozice při případném hlasování o nedůvěře vládě.

Čtěte také:
Předsedou sociálních demokratů byl zvolen Bohuslav Sobotka
Kandidáti na předsedu ČSSD v rozhovoru pro Deník