„Těžko mohu v tuto chvíli oznámit jméno někoho, s kým jsem se sešel a jednal s ním o pozici ministra kultury, když mi nebylo jaksi oficiálně sděleno žádné jméno," řekl na tiskové konferenci Nečas. Předseda vlády prý ve středu mluvil s Hanákovou a seznámil se s obsahem její tiskové konference, kde oznámila úmysl odejít z čela ministerstva kultury. „Nicméně žádnou další oficiální informaci jsem nedostal. Takže jsem se ani s panem Hlaváčem sejít nemohl," uvedl Nečas.

Jméno bývalého děkana HAMU se v souvislosti s obsazením místa ministra kultury objevuje nejčastěji. O svém možném působení v čele resortu prý jednal s vládní TOP 09. ČTK ve středu řekl, že straně sdělil své představy a podmínky k vedení resortu. Dodal, že konečné rozhodnutí zřejmě není na TOP 09 nebo STAN, ale na premiérovi Nečasovi. „To budou všechno věci následujících dní. Já tam nevidím žádné nebezpečí z prodlení," řekl Nečas.

Další kandidáti

Kromě Hlaváče jsou adepty na ministerskou funkci ještě bývalý šéf ČT a AMU Ivo Mathé, poslanec Stanislav Polčák a senátor Jiří Šesták. Ale zdroj z vládní koalice už dříve potvrdil, že Hlaváč je favoritem.

Šéf hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík řekl, že mluvil se všemi čtyřmi kandidáty. „Každého z nich považuji za relevantního kandidáta, teď je na Karlu Schwarzenbergovi, kterého kandidáta vybere," uvedl. Předseda TOP 09 by v následujících dnech měl s kandidáty jednat. Gazdík chce, aby se nový ministr ujal funkce 1. července.

Čtyřiapadesátiletá Hanáková uvedla, že se k odchodu rozhodla po dnešním setkání s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a Gazdíkem.