Bárta, který byl v pátek zatím nepravomocně podmíněně odsouzen za uplácení, před rozsudkem oznámil, že po odsouzení odejde z vysoké politiky. Zatímco Bárta by měl v politice podle premiéra skončit, stojí předseda vlády za ministrem dopravy Pavlem Dobešem, kterého chtějí VV z vlády stáhnout.

Bárta v pátek oznámil odchod z čela poslaneckého klubu i pozastavení členství ve straně, dal však najevo, že si poslanecký mandát hodlá ponechat. V neděli dokonce zmínil možnost kandidovat na Plzeňsku v podzimních krajských volbách.

„Představa, že poslanecký mandát není vysoká politika, je samozřejmě velmi úsměvná,“ řekl dnes Nečas novinářům v albánské Tiraně, kde je na pracovní cestě. Připomněl, že před rozhodnutím soudu jak od tehdejšího šéfa poslaneckého klubu VV Bárty, tak ze strany jeho kolegů zněla „docela jednoznačná prohlášení“, která dávala jasně najevo, že Bárta vysokou politiku opustí.

Jednání příští úterý

Vicepremiérka Karolína Peake dnes sdělila, že o Bártově dalším působení v klubu se poslanci budou bavit na svém jednání příští úterý.

Nečas ale také podotkl, že koaliční partneři VV nemají žádný prostředek než postupovat podle svého. „Kdyby se jednalo o poslance ODS, tak by členem ODS s největší pravděpodobností vůbec nebyl už v době sdělení obvinění,“ poznamenal předseda vlády i občanských demokratů.

Premiéra dnes také podle jeho slov „nesmírným způsobem“ zaskočila informace, že VV žádají demisi ministra dopravy Pavla Dobeše. Dobeš sám je v Albánii s premiérem a novinářům řekl, že k věci se chce vyjádřit až ve středu po návratu.

„Já jsem jako předseda vlády nedostal jednu jedinou oficiální informaci od kohokoliv z VV o tom, že něco podobného se chystá,“ řekl Nečas. Vůbec prý nechápe, proč by měl Dobeš, s jehož prací je spokojen, z vlády odcházet. „Jestli proto, že nepodal demisi, tak mohu pouze konstatovat, že to byla moje slova, která jim, chtěli-li dále jednat, tu demisi zakázala,“ dodal.

Koaliční diskuse

Ministři za VV měli před dvěma týdny z rozhodnutí grémia strany podat demise, nakonec tak neučinili poté, co Nečas dal najevo, že takovým postupem by končila koaliční diskuse. Strany si pak sedly za stůl a dosáhly dohody o pokračování koaliční vlády ODS, TOP 09 a VV.

Nečas dnes dodal, že doufal v konec sebevražedných praktik nejmenší vládní strany. „Zcela zjevně s tím nepřestaly,“ podotkl. Nechtěl ale konkrétně říci, jak se zachová v případě, že VV skutečně budou žádat ministrův odchod.

ČTĚTE: Nejpopulárnější politik je Dienstbier, Nečas se propadá