„Velmi otevřeně řeknu, že ji vůbec netuším. Volební účast je do značné míry ruletou, protože odhadnout ji nedokáže nikdo z nás," řekl Nečas. Před vchodem do školy si na dveřích zkontroloval „svou" volební místnost, a poté, co do ní vstoupil, si s každým ze členů komise podal ruku. Přestože úprava volebních lístků zabrala premiérovi asi tři minuty, preferenčních hlasů prý nevyužil.

„Sestavování kandidátky jsem se v rámci primárních voleb zúčastnil a mohl jsem ovlivnit, jak kdo bude na kandidátce. Takže jsem respektoval rozhodnutí regionálního sdružení ODS a preferenční hlasy jsem nedával," přiblížil Nečas. Voliči mají podle něj možnost zastavit „razantní nárůst zadlužení v krajích". Zopakoval také, že ODS by měla v regionech, kde to volební výsledek umožní, preferovat koalice stran od středu doprava.

Na premiéra pokřikovali

Nečas po rozhovoru s novináři volební místnost opustil. Cestou k autu si vyslechl výkřiky lidí z oken blízkého domu, kteří premiéra vyzývali, aby „zmizel". Volbu prvního muže české vlády sledoval houf novinářů, z nichž většina přišla i kvůli přes den avizovanému vystoupení bývalého řidiče olomouckého dopravního podniku Romana Smetany, kterého soud poslal za mříže proto, že politikům mimo jiné na plakáty přimaloval tykadla.

Smetana měl v pondělí nastoupit do vězení, ale neudělal to. Podle dokumentaristů Víta Klusáka a Filipa Remundy byl připraven v Rožnově oslovit premiéra, představit se mu a nechat se zatknout. „Mělo to být pokračování absurdního divadla, které Roman Smetana před rokem rozehrál," uvedl Remunda. Filmaři, kteří byli ve volební místnosti přítomni a stejně jako novináři na Smetanu čekali, tvrdili, že s ním mluvili po telefonu, který poté vypnul. Podle nich buď Smetana narychlo změnil plán nebo jej policie zatkla.

„Vůbec netuším, jak souvisím s problémy pana Smetany. Navíc jsem řekl veřejně, že když jsem se viděl s namalovanými tykadly, tak jsem se sám sobě líbil. Mně ta tykadla zcela zjevně slušela, takže já proti panu Smetanovi vůbec nic nemám. Ale dodržovat zákony musíme všichni, pan Smetana i já," reagoval na situaci Nečas.