K řešení péče o malé děti a navíc podle něj stačí řešení přijaté na národní úrovni. Evropská unie si přitom stanovila, že do roku 2010 by zařízení typu jesle měla být k dispozici pro 33 procent těchto dětí. Závazek vyplývá z takzvaných Barcelonských cílů z roku 2002. Česko nyní o nich vyvolalo diskusi a hned si vysloužilo kritiku od europoslanců z frakce Zelených. Podle nezávazné zprávy, kterou levicoví europoslanci přijali v úterý, prý Česko svými návrhy nutí ženy vzdát se zaměstnání a starat se o děti. To však české předsednictví odmítá.
„Nepovažujeme za správnou cestu obnovování velkých kolektivních zařízení jako jsou jesle,“ uvedl ve čtvrtek Nečas. „Česká republika Barcelonské cíle neplní a ani je nehodlá plnit,“ dodal. Podle něj není v Česku o jesle mezi rodiči zájem. Nicméně možností, kam by mohli rodiče umístit své děti v předškolním věku, je dosud málo. Podle Nečase ale nové možnosti přinese takzvaný prorodinný balíček, který umožní například vznik firemních školek nebo zařízení založených na sousedské výpomoci. Právě ty by měly pružněji reagovat na poptávku lidí než jesle, které jsou spíše zařízením typickým pro města. Nečasem navrhované alternativy by naopak měly být přístupné i pro lidi v malých obcích do dvou tisíc obyvatel, kde žije třetina české populace.
„Ideou Barcelonských cílů není to, že 33 procent dětí musí být umístěno v zařízeních typu jesle, ale že musí být tato možnost,“ obhajoval cíle evropské politiky eurokomisař Vladimír Špidla.