Soud Nečasovou v lednu nepravomocně odsoudil k podmíněnému trestu 1,5 roku, Nečasová s podmínkou nesouhlasí. V případu se už dříve odvolal i dozorující státní zástupce a nepravomocně odsouzení lobbista Ivo Rittig a jeho právník David Michal. Věcí se tak bude zabývat nadřízený pražský vrchní soud.

Čtěte také: Nagyová si důvěrně a čile psala s Rittigem a jeho právníkem

Rittig a Michal od soudu v lednu odešli s devítiměsíční podmínkou. Bývalého poradce ministra zemědělství Tomáše Jindru pak soud obžaloby zcela zprostil. Státní zástupce Rostislav Bajger, který se v případu odvolal, požaduje pro tři odsouzené vyšší trest, u Jindry chce nové rozhodnutí. Obžaloba původně pro Nečasovou požadovala tříletou podmínku a pětiletý zákaz činnosti, pro trojici mužů chtěla podmínku v délce 1,5 roku a také peněžité tresty.

Případ se týká tajných informací od BIS, ke kterým má nejbližší přístup standardně premiér. Soud uložit tresty za to, že lobbista prostřednictvím právníka údajně vyzvěděl od Nečasové obsah utajované zprávy BIS, která se týkala Rittigova vlivu v resortu zemědělství. Obžalovaní to popírají.

Podle písemného odůvodnění rozsudku si Nečasová ve funkci "důvěrně" psala s Rittigem a "čile" korespondovala také s jeho právníkem Michalem, mimo jiné o reorganizaci policie. Nečasová u soudu vysvětlovala účel schůzky pověřením od svého současného manžela Nečase, aby zkontaktovala lidi z okolí ministra zemědělství a tlumočila jim premiérovu nelibost nad děním v resortu. Tomu však soudce neuvěřil.

Únik informací je jen jednou z kauz, které v roce 2013 vedly k pádu Nečasova kabinetu. Před soudem se Nečasová ocitla i kvůli zneužití Vojenského zpravodajství a krácení daně za nepřiznané dary.

Nepřehlédněte: Nečas ohledně Vojenského zpravodajství lhal, upozornil soud