Po přijetí církevních restitucí a nepopulárního úsporného balíčku ODS potřebuje udělat něco viditelně pozitivního. K tomu musí držet významnější ministerstva, než je obrana nebo zemědělství. Kola výroby, stavebnictví a aplikovaného výzkumu může roztočit jen ten, kdo ovládá klíčové resorty, tedy finance, průmysl a dopravu. Z nich má ODS nyní jen jedno.

Dlouhodobě ohrožený ministr obrany Alexandr Vondra Deníku řekl, že pracuje jako vždy od rána do noci a z Bruselu právě míří na jednání se svým americkým protějškem, nicméně „v politice je vždycky všechno otevřené, takže uvidíme".

Obětují Vondru?

Vzhledem k tomu, že obrana už dávno přestala být vnitropoliticky zajímavým resortem, na němž se vyhrávají volby, Petr Nečas ji ochotně přepustí LIDEM, třeba i Karolíně Peake. Zároveň tím zavře ústa kritikům Alexandra Vondry, politicky zodpovědného za kauzu ProMoPro. „Doprava potřebuje koncepční vedení, to není záležitost na pár měsíců. Neustálé střídání vedení, kterého jsme tam svědky, by zabilo i prosperující firmu. Proto si myslím, že by tam měla být kompetentní figura se silným politickým mandátem zavedené strany. Čili ptáte-li se mě, zda by ODS měla mít 
o dopravu zájem, pak říkám ano," sdělil Deníku první místopředseda ODS a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

O nastartování vládní energie bude dnes jednat také koaliční devítka. Personální věci by se na této schůzce řešit neměly, zato programový restart ano. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uvedl, že půjde na setkání s „čistými úmysly". Martin Kuba byl konkrétnější: „Chceme ve zbývajícím čase prosadit reálné zeštíhlení státu, osobně mám v plánu udělat ze Státních hmotných rezerv s 350 zaměstnanci výkonný úřad s desetinou zaměstnanců." Konkrétní slib má i pro podnikatele: „Šikanovat lidi kvůli švarcsystému je nesmysl. Nyní je v zákoně nejnižší možná pokuta za jeho využívání 250 tisíc korun, to je nutné změnit, trh práce musí být pružný a prostupný." Ministr průmyslu má připravený i návrh na daňové úlevy pro firmy, které podpoří technicky zaměřené studenty a učně.